דבר תורה לערב פסח, מאת הרב מנדל – מנהל מוקד ארצי

"אכן, הכל בידי שמים, אבל מדוע הזיק אותי פלוני, ומדוע הקדימני פלוני בעסק שרציתי לגמור? מה רוצה פלוני ממני? למה לשני יש ולי לא?"

10/04/17 | י"ד ניסן התשע"ז

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

שמעתי פירוש מעניין על מה שאומרים בהגדה, "כנגד ארבעה בנים דיברה תורה - אחד חכם ואחד רשע וכו'".
 
כל יהודי אומר מאמין ש"השם הוא האלוקים", אלא שיש מי שאומר "אכן, הכל בידי שמים, אבל מדוע הזיק אותי פלוני, ומדוע הקדימני פלוני בעסק שרציתי לגמור? מה רוצה פלוני ממני? למה לשני יש ולי לא?".
 
על זה אומר בעל ההגדה: אם אמונתו של האדם תמה ושלמה באחד, שמאמין  באמונה שלמה ותמימה שהוא לבדו עשה, עושה ויעשה את כל המעשים - "הרי זה חכם". אבל אם "ואחד", כלומר בו"ו החיבור, האמירה היא שאכן הקדוש ברוך הוא עושה, אבל מדוע גם פלוני עשה לי כך וכך?... הרי זה רשע.
 
ועיקר העבודה בחג הפסח היא להתחזק בעניין האמונה בה', להשריש בלבנו אמונת איתן באופן מוחלט וגמור, בידיעה גמורה שהכל מידיו יתברך. כמו שכתב בספר החינוך: לכן ציוונו הבורא בתורתו, כמה וכמה פעמים, את מצוות זכירת יציאת מצרים. כי הוא יסוד גדול ועמוד חזק בתרותנו ואמונתנו, שנכיר שהוא אדון עולם אשר מלך, והוא היה והוא הווה והוא יהיה בתפארה, לשנות הנהגת עולם כרצונו הטוב, בכל עת ושעה.
 
שיהיה לכולנו חג כשר ושמח, חג של חירות מכל המועקות והשעבודים, בציפיה גדולה לבניין בית הבחירה, אמן.
 
חג שמח,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (96 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה פסח

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לחינוך ולילדים טובים

השל”ה הקדוש כותב שזו העצה לזכות לבנים תלמידי חכמים: תפילה, תפילה, ושוב תפילה. לעורר רחמי הבורא עלינו, להתחנן ולקרוע את השמים

סגולה לתקן האדם עצמו מכל גלגוליו

אָמְרוּ לִפְנֵי הַקָבָּ"ה רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם עַד מָתַי קֵץ הַפְּלָאוֹת, וּמַה יְהֵא הַתַּכְלִית מֵאִתָּנוּ לְהַחְזִירֵנוּ אֶל זֶה הָעוֹלָם פְּעָמִים בְּלִי שִׁעוּר, וּלְוַאי יְהֵא הַתַּכְלִית מֵאִתָּנוּ לְהַחְזִירֵנוּ אֶל זֶה הָעוֹלָם פְּעָמִים בְּלִי שִׁעוּר וּבִלְבַד שֶׁיִּתַּקְּנוּ
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |