ותקרא את שמו משה: דבר תורה מהרב מנדל לחודש ניסן

על משה רבנו, 'גיבור הסיפור', אומר המדרש כי היו לו 10 שמות. אמר לו הקב"ה: "מכל שמותיך איני קורא אותך אלא בשם שקראתך בת פרעה"

02/04/17 | ו' ניסן התשע"ז

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

חודש ועוד חודש חולפים להם ביעף, וחודש ניסן בפתחינו. עקרת הבית קצת נלחצת לקראת מבצע הנקיון, אך גם הוא יחלוף בזריזות, ותכף נשב כולנו סביב שולחן 'ליל הסדר', נקיים את מצוות החג, נספר את סיפורי המכות ויציאת מצרים, ונודה לה' על גאולתינו בשיר ובזמר.
 
על משה רבנו, 'גיבור הסיפור', אומר המדרש כי היו לו 10 שמות. אמר לו הקב"ה: "מכל שמותיך איני קורא אותך אלא בשם שקראתך בת פרעה", ככתוב 'ותקרא את שמו משה'.
מסבירים המפרשים: בתיה בת פרעה עשתה מעשה חסד מופלא. בשעה שהתינוק הקטנטן היה בתיבה אצל קני הסוף, נתמלאו רחמיה, משתה אותו מן המים והצילתו. ועל שם זה קראתו 'משה' - 'כי מן המים משיתיהו'. מעשה זה הטביע בלבו של משה את כל עתידו: רחמנות על הזולת ומעשי חסד - החל במרוצתו אחר הטלה המסכן שמשה השקהו ונשאו על כתפו, ובשכר זה אמר לו ה' "ראוי אתה להיות גואל ישראל". וכך במשך כל שנות מנהיגותו ביקש רחמים על עם ישראל בכל שעה, והושיעם מכל רע. הוי אומר, בשמו 'משה' טמונה כל גדלותו של רועה ישראל: רחמנות על הזולת ומעשי חסד!
 
בשעה שנתכונן לחג נשריש את הדברים בתודעתנו: גדלותו של עם ישראל החל ממנהיגו, וכך בכל הדורות, במעשי החסד ורחמנות על הזולת. אשריכם שזכיתם להיות חלק ממפעל החסד העצום 'מוקד תהילים ארצי', ועל כך הוקרתינו וברכתינו.

חג שמח
הרב מנדל
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (87 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לפרנסה טובה - שירת האזינו

הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי: יַעֲרֹף כַּמָּטָר לִקְחִי תִּזַּל כַּטַּל אִמְרָתִי כִּשְׂעִירִם עֲלֵי דֶשֶׁא וְכִרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב: כִּי שֵׁם יְיָ אֶקְרָא הָבוּ גֹדֶל לֵאלוֹהֵינוּ

סגולה לשלום בית

בעיות בשלום בית? מחפשים פרקי תהילים שיוכלו להועיל? אתם יכולים להפסיק לחפש! לפניכם לתפילה לשלום בית

תפילת הודיה לבורא עולם - קראו תודה לבורא עולם

תפילת הודיה מיוחדת לבורא עולם, מכל הלב. ריבונו של עולם - תודה. תודה שאני עומדת כאן ומודה לך, וכל מה שאומר יהיה כאין וכאפס לעומת כמה שאני באמת צריכה להודות לך. הרי על הכול אני צריכה להודות לך
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |