ותקרא את שמו משה: דבר תורה מהרב מנדל לחודש ניסן

על משה רבנו, 'גיבור הסיפור', אומר המדרש כי היו לו 10 שמות. אמר לו הקב"ה: "מכל שמותיך איני קורא אותך אלא בשם שקראתך בת פרעה"

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

חודש ועוד חודש חולפים להם ביעף, וחודש ניסן בפתחינו. עקרת הבית קצת נלחצת לקראת מבצע הנקיון, אך גם הוא יחלוף בזריזות, ותכף נשב כולנו סביב שולחן 'ליל הסדר', נקיים את מצוות החג, נספר את סיפורי המכות ויציאת מצרים, ונודה לה' על גאולתינו בשיר ובזמר.
 
על משה רבנו, 'גיבור הסיפור', אומר המדרש כי היו לו 10 שמות. אמר לו הקב"ה: "מכל שמותיך איני קורא אותך אלא בשם שקראתך בת פרעה", ככתוב 'ותקרא את שמו משה'.
מסבירים המפרשים: בתיה בת פרעה עשתה מעשה חסד מופלא. בשעה שהתינוק הקטנטן היה בתיבה אצל קני הסוף, נתמלאו רחמיה, משתה אותו מן המים והצילתו. ועל שם זה קראתו 'משה' - 'כי מן המים משיתיהו'. מעשה זה הטביע בלבו של משה את כל עתידו: רחמנות על הזולת ומעשי חסד - החל במרוצתו אחר הטלה המסכן שמשה השקהו ונשאו על כתפו, ובשכר זה אמר לו ה' "ראוי אתה להיות גואל ישראל". וכך במשך כל שנות מנהיגותו ביקש רחמים על עם ישראל בכל שעה, והושיעם מכל רע. הוי אומר, בשמו 'משה' טמונה כל גדלותו של רועה ישראל: רחמנות על הזולת ומעשי חסד!
 
בשעה שנתכונן לחג נשריש את הדברים בתודעתנו: גדלותו של עם ישראל החל ממנהיגו, וכך בכל הדורות, במעשי החסד ורחמנות על הזולת. אשריכם שזכיתם להיות חלק ממפעל החסד העצום 'מוקד תהילים ארצי', ועל כך הוקרתינו וברכתינו.

חג שמח
הרב מנדל
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (87 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה סגולית לאישה בהריון

נמצאת בהריון? לפניך תפילה לאישה בהריון. יהי רצון מלפניך ד' אלוקיי ואלוקי אבותיי שתקל מעליי את צער עיבורי, ותוסיף ותיתן לי כוח ואון בכל ימי העיבור, שלא יותש כוחי ולא כוח העובר בשום דבר בעולם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |