החיזוק היומי: לאמץ רגישות כלפי האחר

אהבת הזולת לא נגמרת בסיוע כלכלי, פיזי או רגשי, אהבת הזולת היא לראות כיצד אני לא מסב צער לשני, לא צער עקיף ובוודאי לא צער ישיר

30/12/17 | י"ב טבת התשע"ח

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

סיפר רבי יצחק זילברשטיין לרבי חיים קנייבסקי על דין תורה שהתנהל בביתו של הגאון רבי שלמה זלמן אויירבך...

בשעה טובה נולד לבני זוג בן, אולם ויכוח קטן היה להם אודות בחירת שם לרך הנולד. האב רצה לקרוא לו על שם אביו שנפטר חודשים מספר קודם לכן ואילו האם התנגדה לכך נחרצות מאחר שבבניין שבו התגוררו נפטר לפני תקופה קצרה ילד הנושא את אותו השם, והיא חוששת שמא בקריאת שם כזה יהיה סימן רע לילד שלה.

למשמע דבריה התקומם הבעל ואמר: "כיבוד אב דוחה כל מיני חששות שאין בהם ממש". אולם היא בשלה, חוששת היא, ואינה מסוגלת להעלות על דעתה להשתמש באותו השם.

השניים הגיעו אל בית דינו של רבי שלמה זלמן אויירבך ושטחו את טענותיהם.

לאחר ששמע הרב את טענותיהם של בני הזוג פסק ואמר: "אין לקרוא לילד בשם זה! אולם לא משום חששות האם אלא משום שראיתי שנים מספר קדימה, וחשבתי מה יהיה כשהילד יגדל, ייצא לשחק ואמו תקרא לו מן החלון 'יענקל'ה עלה הביתה', והשכנה, אשר תשמע את קריאותיה, תתחיל לבכות, כשהיא נזכרת בבנה אהובה, מחמד נפשה, יענקל'ה אשר כבר שנים מספר לא איתה, איך אפשר לקרוא בשם שיסב כל-כך הרבה צער?!" ('עוד יוסף חי')

"וַיַּגִּדוּ לוֹ לֵאמֹר עוֹד יוֹסֵף חַי וְכִי הוּא מֹשֵׁל בְּכָל אֶרֶץ מִצְרָיִם וַיָּפָג לִבּוֹ כִּי לֹא הֶאֱמִין לָהֶם" (בראשית מה', כו')

שמחתו של יעקב אבינו על הבשורה אודות יוסף, מלמדת על שנות הצער והיגון שחלפו עליו בפרק הזמן בו היה משוכנע כי חיה רעה אכלתהו. הצער על מות בן, הנו כה עמוק ונוקב, עד כי לא תמיד מודעים לו הסובבים, ולפיכך לעתים בחוסר מחשבה או תשומת לב, הם פותחים שוב ושוב את הפצע המדמם...

אהבת הזולת לא נגמרת בסיוע כלכלי, פיזי או רגשי, אהבת הזולת היא לראות כיצד אני לא מסב צער לשני, לא צער עקיף ובוודאי לא צער ישיר.

אין צורך להתאמץ כדי לפתוח פצעים אצל האחר, לכל אדם יש נקודות כואבות, הגדולה של האדם מתבטאת בכך שהוא רגיש לאחר ומשתדל בכל דרך לא לגרום לחברו צער.

אדם הזוכה להקל בצערו של חברו זוכה לשכר עצום, אדם הזוכה להביא את חברו לשמחה אמיתית יכול להיות בן העולם הבא! (תענית)

על כל אחד מאיתנו מוטלת החובה לתקן את המידות, בעת תיקון מידותינו נזהר שלא נסב נזק לעומד מולנו...


הרצאה מדהימה על אהבת הזולת מפי הרב אריק נווה שליט"א:

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה מרבנו בחיי לבנים

כתב רבנו בחיי "כי לקצת מצוותיה של תורה פרות בעולם הזה" אחת מהן מסוגלת לפרי בטן, והרי היא לפניכם

סגולה נגד דיכאון

קראו את מזמורי קט"ז וק"ג בתהילים, וכן תפילה ליציבות הרוח. הרי הם לפניכם

סגולה להצלחה בטסט

ריבונו של עולם, הריני עומד לפני מבחן בנהיגה. עזרני להיות מרוכז במבחן ולנהוג בדרך נכונה. כולל תהילים פרק נז ותהילים פרק קח
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |