איך לומדים תורה בלי הסחות דעת?

היכן היה הרב עובדיה יוסף זצ"ל בשעה שכולם תפסו מחסה במקלט? איזה כח מעניקה התורה ללומדיה?

19/08/18 | ח' אלול התשע"ח

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

 בשנת תרצ"ו הופגזה העיר העתיקה. אזעקות נשמעו למרחקים, כל בני ישיבת "פורת יוסף" ירדו למקלט עקב המצב הביטחוני החמור.
 
לאחר בדיקה שנערכה בין כל התלמידים גילו שהבחור רבי עובדיה יוסף לא נמצא ולא ירד למקלט. בשל הסכנה יצאו לחפשו. לאחר דקות מספר של חיפושים מצאו את רבי עובדיה רכון על ספריו במקומו הקבוע, לא נע ולא זע כאילו כלום לא קרה, אין מלחמה, אין אזעקות.
 
פנו אל הרב וביקשו ממנו לרדת למקלט, מפני הסכנה. הרב, מרוב שקידתו בלימוד נראה כאחד שניעור כעת משנתו, ותמה: "מי אמר לכם שיש מלחמה? איפה מלחמה?!" תמהו חבריו לדבריו, ושאלוהו: "האם לא שמעת אזעקה, פגזים והפצצות?!"
"לא, לא שמעתי מאומה, הייתי שקוע בלימוד" ('מלך ביופיו')
 
"אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְו‍ֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם" (ויקרא כו', ג') - רש"י מפרש: "אם בחוקותי תלכו - שתהיו עמלים בתורה".
 
כל אחד משתדל ללמוד תורה כפי יכולתו, אחד המרבה ואחד הממעיט.
 
אך האם אנו באמת עמלים בתורה ושקועים בה? האם אנו לומדים תורה בריכוז כמו שאנו מרוכזים במשחק חשוב, בלימוד התואר, או כשאנו לומדים והראש שלנו טרוד בדברים אחרים? האם אנו מציצים בטלפון מידי פעם, קמים כל רגע להכין שתיה, בודקים מה קורה בעולם, או באמת מקדישים דקות מספר ללימוד נטול מסיחים?
 
התורה היא מרכז חייו של היהודי, בכל פעולה בחייו ישנו סדר המושתת על עדני התורה, מהשכמתו בבוקר עד שנופל על משכבו בלילה - סדר נעילת נעליים, רחיצת הגוף, אכילה, דרך ארץ ועוד.
 
אם התורה היא מרכז חיינו צריכים אנו להעמיד אותה במרכז, לתת לה את המקום הראוי לה, ללמוד וללמד, לשמור, לעשות ולקיים אותה.
 
התורה מיישרת ומעדנת את האדם, אך לא די בזה, אומר הזוהר הקדוש: "כמה חביבה התורה לפני הקב"ה מכול המצוות והמעשים הטובים, שכול מי שמשתדל ועוסק בתורה הוא אהוב למעלה ואהוב למטה, בורא עולם מקשיב לכול מילה ומילה שמוציא מפיו, ולא עוזב אותו, לא בעולם הזה ולא בעולם הבא" (בשלח)
 
יש לנו תורת אלוקים, תורה שכתבה בורא העולמות, נעמיד אותה במרכז, היא חיינו, היא אורך ימינו, איתה נגיע רחוק, בלעדיה... כנראה שלא נזוז בכלל...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (87 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה ללידה קלה + סגולות

תפילה וסגולות ללידה קלה ומוצלחת, כולל פרק תהילים ללידה קלה. יש לקרוא לפני לידה או אפילו בחדר לידה. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: 

סגולה לאמונה ולאהבת ה’ לכל היום

מוּבָא שֶׁכָּךְ הָיָה נוֹהֵג הגה"ק לוֹמַר בְּכָל בֹּקֶר בַּהֲקִיצוֹ מִשְּׁנָתוֹ: הִנְנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה שֶׁאַתָּה הוּא מֶלֶךְ יָחִיד וּמְיֻחָד שַׁלִּיט בָּעֶלְיוֹנִים וּבַתַּחְתּוֹנִים, וְהָיָה אוֹמֵר מִשְׁפָּט זֶה בְּעוֹדוֹ בְּמִטָּתוֹ

צידוק הדין סגולה לבטל הגזרה

קִבְּלָה עָלֶיהָ דִּין שָׁמַיִם בְּאַהֲבָה, וְאָמְרָה: הָנִיחוּ לְגַבַּאי הַצְּדָקָה - הָקָּבָּ"ה שֶׁגּוֹבֵה בְּצֶדֶק - שֶׁיִּגְבֶּה חוֹבוֹ מִמֶּנִּי

תהילים ללידה קלה - תהילים כ’

לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקּודֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ: יִזְכֹּור כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה: ייִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא: 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |