מדוע זכה דווקא רבי חנניה שמזכירים אותו לפני הקדיש?

נכון שלא תמיד אנו מקבלים את מה שאנו רוצים, אבל יש לנו את מה שאנו צריכים

20/08/18 | ט' אלול התשע"ח

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

שני בחורים ישבו ולמדו את מסכת סוטה. כשהגיעו לדף מא' עמוד א' הם גילו דבר מפתיע: "אמר רבא: 'בכל יום ויום מרובה קללתו משל חבירו שנאמר: 'בַּבֹּקֶר תֹּאמַר מִי יִתֵּן עֶרֶב וּבָעֶרֶב תֹּאמַר מִי יִתֵּן בֹּקֶר מִפַּחַד לְבָבְךָ אֲשֶׁר תִּפְחָד וּמִמַּרְאֵה עֵינֶיךָ אֲשֶׁר תִּרְאֶה' (דברים כח, סז) - שכל יום קללתו מרובה משל חבירו.
 
אם כך הדברים, על מה העולם מתקיים? על קדושת "ובא לציון גואל" ועל "יהא שמיה רבא" הנאמר בקדיש שבסוף דברי אגדה".
 
"העולם מתקיים על אמירת 'יהא שמיה רבא' - מדהים", אמר האחד לחבירו, "אך מדוע לפני הקדיש אומרים את המשנה: 'רבי חנניה בן עקשיא אומר: 'רצה הקב"ה לזכות את ישראל לפיכך הרבה להם תורה ומצוות, שנאמר (ישעיה מב', כא'): 'ה' חָפֵץ לְמַעַן צִדְקוֹ יַגְדִּיל תּוֹרָה וְיַאְדִּיר?'" (מכות ג', טז')
 
מדוע זכה דווקא רבי חנניה שמזכירים אותו לפני הקדיש?
 
השיב לו חברו: "רבי חנניה בן עקשיא היה תנא גדול אך לא היו לו ילדים. סמוך לפטירתו הוא פנה לבוראו ואמר: 'ריבונו של עולם! וכי עשיתי לכבודי? את כל ימי חיי הקדשתי רק כדי לקדש את שמך ולהגדיל תורה ולהאדירה, ועכשיו אין אפילו מי שיאמר עליי קדיש!'
 
אמר לו הקב"ה: 'חנניה, חייך! לא אחד יקרא עליך קדיש, כל יתום שיקרא קדיש יזכיר את שמך, למען יגדיל תורה ויאדיר...'" (מדרש(
 
רבי חנניה, תנא אלוקי לא זכה לבנים שיאמרו עליו קדיש, ובורא עולם זיכה אותו שבכל בית כנסת, בית מדרש, אירועים ועוד יוזכר שמו לפני אמירת הקדיש.
 
לא תמיד אנו מקבלים את מה שאנו רוצים, אנו משתדלים, מתפללים ומבקשים ונשארים עירומים... אולי לא קיבלנו את מה שביקשנו אבל יש לנו את מה שאנו צריכים.
 
כשתפנה לבורא עולם, אל תפנה אליו בטרוניה: "למה לא הבאת לי את מה שביקשתי?"
אלא תראה לו שמה שהוא נתן לך הוא הכי טוב בשבילך, ובכלים שיש לך אתה משתדל לעשות את רצונו, להקדיש לו מעט זמן מיום ארוך ומתיש.
 
כשאדם עושה בשביל הקב"ה, הקב"ה לא נשאר חייב, הוא יהפוך עולם שלם כדי לפצות ולרצות את האדם.
 
גם אם לא קיבלת את מה שרצית אבל עשיתי למען יוצרך, לא פרקת עול, להיפך, נתת מעצמך יותר, היה סמוך ובטוח ששמך יישמע בעולם העליון ויינתן לך בדיוק את מה שאתה צריך ומה שיעשה לך הכי טוב!
 
בורא עולם ימנף את בקשותיך ויתן לך בדרך עקיפה את הרצוי והראוי לך...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (159 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולת החיד"א לפרנסה - קצר וחזק

סגולה לפרנסה, מתוך ספר כתיבת יד: "מי שרוצה להצליח בעסקו בכל מקום שהולך, יאמר בבוקר שלושה פעמים מזמור זה קודם צאת השמש". לפניכם תהילים פרק ד'

תפילה סגולית חזקה נגד עין הרע

תפילה נגד עין הרע. מַשְׁבִּיעַ אֲנִי עֲלֵיכֶם כָּל מִין עֵינָא בִישָׁא, עֵינָא אוּכְמָא, עֵינָא צָרוֹבָא, עֵינָא תִכְלְתָא, עֵינָא יָרוֹקָא, עֵינָא אֲרוּכָה, עֵינָא קְצָרָה, עֵינָא רְחָבָה, עֵינָא צָרָה, עֵינָא יְשָׁרָה, עֵינָא עֲקוּמָה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |