שהמראה התמים לא יטעה אתכם: הצמח הזה רעיל והוא נמצא כמעט בכל מקום

שיח תמים למראה בעל עלים ירוקים ופרחים ורודים או לבנים מתנשא לעין כול כמעט בכל פינה בארץ, אולם מעטים בלבד מכירים את הסכנה הטמונה בו – חומר רעיל הנמצא בעליו עלול לגרום למוות תוך 24 שעות

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

 

פרדי סלפיתי, בן 13 מירושלים, לקה לפני כשנתיים בדום לב לאחר שהכניס לפיו עלה מצמח הרדוף הנחלים. מדובר בצמח הקיים במקומות רבים בארץ, שיח תמים למראה בעל עלים ירוקים ופרחים ורודים או לבנים. את הצמח הזה ניתן לראות בגני שעשועים, בגינות ציבוריות, בפארקים ובבתי ספר. בבית ספרו של פרדי צמח השיח הזה, והכנסת העלים לפיו גרמה להרעלה קשה אשר הובילה לאי-ספיקת חמצן ולפגיעה מוחית.

כאשר חותכים את הצמח, גבעוליו ועליו מפרישים שרף חלבי רעיל ביותר הנקרא "אולאנדריון". כדי לסבר את האוזן על הסכנה הטמונה בצמח הזה, די להבין כי מענפיו היבשים מפיקים אבקה המיועדת להרעלת מזיקים ועכברים. על ההורים להזהיר את ילדיהם ולשמור עליהם, ובפרט על פעוטות הטועמים כל דבר.

"לעיתים מדובר במקרים של חיים ומוות"

הרעלות קשות נוספות התרחשו לאחר מגע עם הצמח. מקרה מצער נוסף אירע בשנת 2012, כאשר אושפז במחלקת טיפול נמרץ תינוק קטן לאחר שהכניס לפיו חתיכת עלה מהרדוף הנחלים. ד"ר זילכה, רופא בכיר במחלקת טיפול נמרץ ילדים בבית חולים "הדסה עין כרם", מתריע מפני מגע עם כל חלקי הצמח ומציין כי יש לפנות מיד לטיפול רפואי במקרה של הכנסת הצמח לפה.

גם הוד אריאל, פעוט בן שנה מיפו, טייל עם הוריו ליד ביתם ובתמימות, כמנהגם של תינוקות, קטף מעלי הצמח הרעיל והחל ללעוס אותם. תסמיני ההרעלה ניכרו בפעוט ואימו מיכל שמחוביץ' הבינה כי מדובר בהרעלה ומיד התעשתה: "אני מחזיקה מגדיר צמחים בבית, ומהר מאוד הבנתי שמדובר בצמח רעיל מאוד. מיד נסעתי עם בני לבית חולים 'וולפסון', כשבתוך התיק שלי עלי הצמח שלעס ומגדיר הצמחים".

הוד אריאל קיבל טיפול נגד הרעלה, אשר עליו מספר ד"ר ציון חורי, מנהל מחלקת טיפול נמרץ ילדים בבית חולים "וולפסון": "מנגנון הרעל בצמח ההרדוף דומה לזה הקיים בתרופה דיגוקסין, הנפוצה בתחום הקרדיולוגיה. במינון יתר יש לה פוטנציאל רעיל לגוף. לכן ביצענו במהירות שטיפה של הקיבה ווידאנו שלא נשאר חומר רעיל פעיל בקיבתו של הוד אריאל".

בחסדי שמיים הפעוט התאושש וחזר לביתו. אימו מיכל שמחוביץ' פנתה בקריאה נרגשת להורים: "אני רוצה לפנות לכלל ההורים בישראל, לעורר את תשומת ליבם לנושא הזה. לעיתים מדובר במקרים של חיים ומוות, חלילה. חשוב להיות ערניים".

מעניין לציין כי ההרדוף נידון בגמרא כאפשרות לשמש אחד מארבעת המינים (בבלי, סוכה, ל"ב ע"א), אך נפסל מאחר שהוא "עשוי לסם המוות", כדברי רש"י במקום.

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


נבואה או הונאה?

מה עומד מאחורי צילום שהועבר ברשת וטוען כי ה"בני יששכר" חזה את עלייתו של בני גנץ

תהילים פרק כ’ - תפילה מועילה להינצל מדינים ומצרות (כולל הסברים בווידיאו)

קראו את תהילים פרק כ' - תפילה למי שיש לו אוהב או קרוב שנמצא בצרה מסוימת, אף שהוא רחוק ולא יכול לעזור לו, וכן תפילה וסגולה להינצל מדינים ומצרות. קראו עכשיו ובע"ה תבוא הישועה. כולל 2 סרטונים מהרב זמיר כהן והרב רביד נגר על עוצמת פרק כ' בתהילים

הכומר הפולני חגג בר מצווה בגיל 79 - ושב ליהדות

יעקב וקסלר גדל במשפחה פולנית קתולית כילד נוצרי. בשנות העשרים לחייו גילה כי הוא יהודי והחליט לקשור את גורלו עם מדינת ישראל. בישראל חי יעקב כנוצרי המקיים את מצוות התורה, עד שהחליט לחזור לכור מחצבתו

סגולות נבחרות


סגולה לפרנסה טובה - שירת האזינו

הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי: יַעֲרֹף כַּמָּטָר לִקְחִי תִּזַּל כַּטַּל אִמְרָתִי כִּשְׂעִירִם עֲלֵי דֶשֶׁא וְכִרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב: כִּי שֵׁם יְיָ אֶקְרָא הָבוּ גֹדֶל לֵאלוֹהֵינוּ

תהילים להצלחה

מחפשים תהילים להצלחה? פרק נ"ז בתהילים ידוע כפרק תהילים להצלחה. כנסו לקריאה, ונתפלל ביחד אתכם שתזכו להצלחה רבה בע"ה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |