ברכת השפע החורפית: הכל על "ותן טל ומטר"

הברכה שתביא אל חייכם פרנסה בשפע: עובדות אחדות על ברכת 'תן טל ומטר לברכה', שמתחילים לומר בז' חשון

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

ברכת השנים היא הברכה התשיעית בתפילת שמונה עשרה, ואחת מ-13 ברכות שחוברו כבקשה על הפרנסה. ברכה זו תוקנה כשהאדם התפרנס בעיקר מתבואת האדמה והיה תלוי רבות בכמות הגשם שירדה על שדותיו, ובהצלחת גידוליו.
הציפייה לגשם מילאה בעצם תפקיד מרכזי בחיי תושבי כנען דאז, ולא בכדי ירד אברהם אבינו עם בני יעקב – למצרים, בשנים השחונות. מטרת הירידה מצרימה הייתה חיפוש אחר מקורות מחיה טובים, ובקרבתה לנהר הנילוס, אכן אפשרה מצרים ביטחון מסוים לתושביה.
אולם היות ובימינו אנו רוב העולם מקבל פרנסתו בדרכים נוספות למעט חקלאות, עלינו לכוון בברכה זו על ברכה בפרנסה, באופן כללי.
נוסח הברכה משתנה מעדה לעדה בתחילת הברכה: 'ברך עלינו' – ספרד ואשכנז, ו'ברכנו' – נוסח עדות המזרח. אולם הסיומת איננה משתנה כלל.

דחיית הבקשה על הגשמים: מתוך התחשבות בעולי הרגל
השורה השנייה של הברכה משתנה על פי נקודת הזמן שבו היא נאמרת – דהיינו קיץ או חורף. שמה הנוסף של התפילה 'ותן טל ומטר לברכה' נקרא גם 'שאילת גשמים', ובארץ ישראל מתחילים לומר אותה בליל ז' בחשוון.
הסיבה שאין אנו שואלים גשמים לפני ז' בחשוון (אלא רק 'מזכירים גשמים' בברכת מחיה המתים) היא שזהו סוג של שבח למקום (בורא עולם) – על כך שהוא משיב הרוח, ומוריד הגשם.
תפילה זו, המכונה 'הזכרת גשמים' – זו גם הסיבה שבגינה אין אנו מבקשים גשם, אלא רק מזכירים אותו כ'ברכה' שמתאפשרת בזכות רחמיו של הקב"ה: הוא הגיבור, הוא המחיה מתים, והוא...מוריד הגשם על פני האדמה.
רק בז' מרחשוון, שבועיים לאחר חג הסוכות, אנחנו מתחילים לבקש גשמים, ואומרים בתפילת שמונה עשרה את 'ותן טל ומטר לברכה'. כאן אנחנו כבר מבקשים גשם, מצפים, מייחלים ושואלים אותו מלשון 'משאלה'.
ומדוע אין אנו מבקשים על הגשמים מיד לאחר שמיני עצרת? כאן התחשבה התורה בעולי הרגל שעשו דרכם חזרה לביתם, מהעלייה לבית המקדש. לכן, רק לאחר שיצאנו מתוך נקודת הנחה שאחרון העולים כבר הגיע לביתו, מתחילים להתפלל על הגשמים (עד ערב פסח).

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (152 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

חורף

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אביב גפן: "עזבו את בני ברק, הם לא אשמים"

במגזר הכללי אביב גפן הוא דמות מוכרת מתחום השירה שקנתה את פרסומה גם בזכות התבטאויות שנויות במחלוקת לאורך השנים, מגיפת הקורונה הובילה אותו שוב להתבטא באופן שנוי במחלוקת והפעם על המגזר החרדי אשר במשך שנים נתפס אצלו באופן שלילי

נס רפואי -שב להכרה שבוע לאחר שהוכש על ידי נחש

שבועיים לאחר שאושפז בבית החולים הדסה עין כרם כשהוא מורדם ומונשם עקב הכשת נחש, נראה כי תלמיד הישיבה רפאל חיים מנחם מנדל פוגל חזר לאיתנו והוא צפוי להשתחרר מבית החולים בקרוב. לאביו של רפאל חיים מנחם מנדל אין ספק כי התפילות הן שהובילו להחלמתו הפלאית של בנו

"גם אם בנותינו היו יכולות להיוולד מחדש, לא היינו רוצים שהן תהיינה אחרות"

הסיכוי ללידת תאומים זהים עם תסמונת דאון הוא אחד למיליון, הזוג ג'ודי ומאט פרי גילו זאת כשהרופא שלהם בישר להם: מזל טוב אתם בהריון עם תאומות, לשתיהן יש תסמונת דאון. מאז עסוקים השניים בהפרכת המיתוסים השליליים הנלווים לתסמונת

מלאך שהציל מאות אנשים: ראיון עם הרב ישעיהו הבר זצ"ל, שנערך לפני פטירתו

הוא עבר השתלת כליה בעבר, ומאז מדובר בפרויקט חייו. הרב ישעיהו הבר, יו"ר ארגון "מתנת חיים", בשיחה מרתקת על תקופת המחלה, על ההחלמה ועל ההחלטה הנועזת להקמת ארגון שמטרתו לעודד מודעות להשתלות כליה. אז מה מביא אדם מן השורה להקים ארגון מהפכני להצלת חיים? ראיון מעורר השראה

פלישת דובי הקוטב

לעיירה קטנה השוכנת באזור הארקטי ברוסיה פלשו 56 דובי קוטב רעבים והתושבים הכריזו על מצב חירום

צביקה הדר: "התורה היא של כולנו"

בעקבות ביטול מופע ההתרמה לאגודת "עזרה למרפא" של הרב פירר ופרסום מכתב בנושא לקהל עוקביו ברשת החברתית, התראיין השחקן צביקה הדר לעיתון מקור ראשון

סגולות נבחרות


סגולה לשמחה

לקרוא תהילים פרק קד פסוק לד ולכוון ל"שמע ישראל"

סגולה לזכרון

"וְלֹא תָתוּרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם... לְמַעַן תִּזְכְּרוּ..." 

סגולה להצלחה

אמירת תהילים פרק א: 'התעוררות לעסוק בתורה בלא חטא, ואז יהא בטוח שכל מעשה ידיו מצליחים….'
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |