לדעת לשמוח מתוך הקושי: כיצד ניתן להתמודד עם ייסורים?

אף אחד מאיתנו לא שש ושמח כשמגיעים אליו ייסורים, אולם אם חלילה קשיים וייסורים באו עליך, זכור שהם לטובתך, שהם מנקים ממך כל רבב של חטא, עושים אותך טהור ונקי יותר. במקום לבעוט בהם, נסה להכיל אותם

17/01/19 | י"א שבט התשע"ט

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

באחד הימים הגיע אחד מראשי הישיבות בליטא להתארח אצל האדמו"ר רבי שניאור זלמן מלאדי זצ"ל, בעל ה"תניא". כשנודע לבני הבית שצריך להגיע אליהם אורח כה חשוב, טרחו כולם להנעים את שהותו. בבוקר יום הביקור הסיקו עצים ובישלו בעבורו מרק חם שיחמם את גופו בקור המקפיא השורר בחוץ. הרבנית בישלה ותיבלה את המרק במלח ובתבלין, והניחה את הסיר על האש.

 

ראתה העובדת שסייעה בהכנות וחשבה: "הרי גם אני רוצה ליטול חלק במרק לכבוד האורח החשוב", והוסיפה קמצוץ של מלח. לאחריה הגיעה גם בתו ואף היא חשבה: "מהי תרומתי עבור כבוד התורה?" נטלה קומץ של מלח ותבלין והוסיפה למרק.

 

לעת ערב, כשהגיע האורח, כיבדוהו ליישב סביב השולחן הערוך בכל טוב והגישו לפניו קערת מרק צח וחם. בעל הבית, רבי שניאור זלמן, טעם תחילה מהמרק החם ושיבח את עקרת הבית על המרק הטעים שבישלה. אף הרב טעם מהמרק ומיד פלטו כלעומת שטעם. "מה קרה?" שאל המארח את אורחו הנכבד, "המרק מלוח אינני יכול לאוכלו!" השיב.

 

בעל ה"תניא" הרהר מעט ואמר: "אצל מורי ורבי המגיד ממזריטש למדתי לבטל את חוש הטעם ולאכול רק כי צריך להתקיים ולא כדי להתענג!"

 

אמרו חז"ל: "נאמר ברית במלח: 'וְלֹא תַשְׁבִּית מֶלַח בְּרִית' (ויקרא ב', יג') ונאמר ברית בייסורים בסוף פרשת הקללות, מה ברית האמור במלח, מלח ממתק את הבשר, אף ברית האמור בייסורים, ייסורים ממרקים את כל עוונותיו של האדם ונעשה הוא זך וטהור. טבע הטביע הקב"ה במלח שיהיה בכוחו למתק את הבשר, לרככו ולעדנו, כך הייסורים ממתקים הם את האדם וממרקים אותו מכל חטא ועוון.

 

תכונה נוספת יש במלח –  הוא מטעים את התבשיל. אך תכונה זו היא רק במידה מסוימת, שאם ייתן מלח רב בתבשיל הרי הוא יתקלקל ויימאס. כך הם הייסורים – הם מטיבים לאדם כשהם במידה הנכונה, מיישרים את ליבו, ובגינם מיטיב האדם את מעשיו ('מאור ושמש').

 

הייסורים באים למתק את העוונות ולמרק את הנשמה מכל רבב. אדם הרוצה להתענג בעולם הזה – מתקשה להכיל אותם ובועט בהם. לעומת זאת, אדם המבין את מטרת בואו לעולם – אינו שש בייסורים, אך מבין הוא שהם לטובתו.

 

אמר הרב קוק: "הייסורים בעצמם הם ממרקים את הנשמה. אדם המכיר בהכרה פנימית את האוצר הטוב המונח בייסורים האלו ומקבל אותם באהבה גמורה, דעתו מתיישבת בהם..."

 

אף אחד מאיתנו לא שש ושמח כשמגיעים אליו ייסורים, אולם אם חלילה קשיים וייסורים באו עליך, זכור שהם לטובתך, שהם מנקים ממך כל רבב של חטא, עושים אותך טהור ונקי יותר. במקום לבעוט בהם, נסה להכיל אותם, הם הגיעו משמיים רק לטובתך.

 

מתוך הספר "החיזוק היומי". ניתן לרכוש את הספר השני של  "החיזוק היומי" בטל: 0525581133

 

 

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.7 (157 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אנו חבל ההצלה של האחר

לא תמיד אנו מבינים מדוע הקושי הגיע אלינו, לפעמים הוא בא כדי לחשל אותנו, ולהיות אנו בעצמנו חבל ההצלה של האחר

מתי אדם מודה? כשיש לו חיסרון

בורא עולם רוצה אותך קרוב אליו, לכן לא תמיד נותן לך את כל צרכיך, אולם אם תתפלל, תתן הודיה, תדבר עם הבורא, תכניס אותו לחייך, גם כשיש לך, גם כשהכול טוב, הוא ידאג שהטוב הזה לא ימוש מביתך

הסוד לישועה - ביטחון בבורא בכל מצב

כשיש לאדם על מי לסמוך, הוא כביכול "מזניח" את ביטחונו בבורא עולם, וכל יהבו וביטחונו על אותו אדם. אף שיש לאדם קשרים וכישורים, צריך הוא לשים קודם את ביטחונו בבורא, וכשיש לאדם ביטחון גמור בקב"ה הוא יזכה לישועות רבות

כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


כיצד יצליח בבניית בית בהצלחה?

יַעֲמֹד וְיֹאמַר שֶׁבּוֹנֶה הוּא בַּיִת זֶה לְשֵׁם ה', דְּהַיְנוּ שֶׁבְּבַיִת זֶה יִשְׁמֹר מִצְווֹת ה' כָּרָאוּי לְבַיִת יְהוּדִי

תהילים להצלחה במשפט

עומדים לפני משפט? לפניכם פרקי תהילים להצלחה במשפט, כפי שהובאו ע"י הרב הגאון יעקב אדלשטיין זצ"ל

תהילים לזיווג הגון מהשל"ה הקדוש

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יְיָ אֱלֹהַי וֵאלֹהֵי אֲבוֹתַי, שֶׁתַּמְצִיא לִי בְּרַחֲמֶיךָ הָרַבִּים וּבַחֲסָדֶיךָ הַגְּדוֹלִים אֶת זִוּוּגִי הָרָאוּי לִי בִּזְמַנּוֹ. זִוּוּג הָגוּן הָרָאוּי לְהוֹלִיד תַּלְמִיד חָכָם, גָּדוֹל בְּתוֹרָה וּבְיִרְאָה, מִזֶּרַע צַדִּיקִים וְאַנְשֵׁי אֱמֶת וִירְאֵי חֵטְא
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |