לדעת לשמוח מתוך הקושי: כיצד ניתן להתמודד עם ייסורים?

אף אחד מאיתנו לא שש ושמח כשמגיעים אליו ייסורים, אולם אם חלילה קשיים וייסורים באו עליך, זכור שהם לטובתך, שהם מנקים ממך כל רבב של חטא, עושים אותך טהור ונקי יותר. במקום לבעוט בהם, נסה להכיל אותם

17/01/19 | י"א שבט התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

באחד הימים הגיע אחד מראשי הישיבות בליטא להתארח אצל האדמו"ר רבי שניאור זלמן מלאדי זצ"ל, בעל ה"תניא". כשנודע לבני הבית שצריך להגיע אליהם אורח כה חשוב, טרחו כולם להנעים את שהותו. בבוקר יום הביקור הסיקו עצים ובישלו בעבורו מרק חם שיחמם את גופו בקור המקפיא השורר בחוץ. הרבנית בישלה ותיבלה את המרק במלח ובתבלין, והניחה את הסיר על האש.

 

ראתה העובדת שסייעה בהכנות וחשבה: "הרי גם אני רוצה ליטול חלק במרק לכבוד האורח החשוב", והוסיפה קמצוץ של מלח. לאחריה הגיעה גם בתו ואף היא חשבה: "מהי תרומתי עבור כבוד התורה?" נטלה קומץ של מלח ותבלין והוסיפה למרק.

 

לעת ערב, כשהגיע האורח, כיבדוהו ליישב סביב השולחן הערוך בכל טוב והגישו לפניו קערת מרק צח וחם. בעל הבית, רבי שניאור זלמן, טעם תחילה מהמרק החם ושיבח את עקרת הבית על המרק הטעים שבישלה. אף הרב טעם מהמרק ומיד פלטו כלעומת שטעם. "מה קרה?" שאל המארח את אורחו הנכבד, "המרק מלוח אינני יכול לאוכלו!" השיב.

 

בעל ה"תניא" הרהר מעט ואמר: "אצל מורי ורבי המגיד ממזריטש למדתי לבטל את חוש הטעם ולאכול רק כי צריך להתקיים ולא כדי להתענג!"

 

אמרו חז"ל: "נאמר ברית במלח: 'וְלֹא תַשְׁבִּית מֶלַח בְּרִית' (ויקרא ב', יג') ונאמר ברית בייסורים בסוף פרשת הקללות, מה ברית האמור במלח, מלח ממתק את הבשר, אף ברית האמור בייסורים, ייסורים ממרקים את כל עוונותיו של האדם ונעשה הוא זך וטהור. טבע הטביע הקב"ה במלח שיהיה בכוחו למתק את הבשר, לרככו ולעדנו, כך הייסורים ממתקים הם את האדם וממרקים אותו מכל חטא ועוון.

 

תכונה נוספת יש במלח –  הוא מטעים את התבשיל. אך תכונה זו היא רק במידה מסוימת, שאם ייתן מלח רב בתבשיל הרי הוא יתקלקל ויימאס. כך הם הייסורים – הם מטיבים לאדם כשהם במידה הנכונה, מיישרים את ליבו, ובגינם מיטיב האדם את מעשיו ('מאור ושמש').

 

הייסורים באים למתק את העוונות ולמרק את הנשמה מכל רבב. אדם הרוצה להתענג בעולם הזה – מתקשה להכיל אותם ובועט בהם. לעומת זאת, אדם המבין את מטרת בואו לעולם – אינו שש בייסורים, אך מבין הוא שהם לטובתו.

 

אמר הרב קוק: "הייסורים בעצמם הם ממרקים את הנשמה. אדם המכיר בהכרה פנימית את האוצר הטוב המונח בייסורים האלו ומקבל אותם באהבה גמורה, דעתו מתיישבת בהם..."

 

אף אחד מאיתנו לא שש ושמח כשמגיעים אליו ייסורים, אולם אם חלילה קשיים וייסורים באו עליך, זכור שהם לטובתך, שהם מנקים ממך כל רבב של חטא, עושים אותך טהור ונקי יותר. במקום לבעוט בהם, נסה להכיל אותם, הם הגיעו משמיים רק לטובתך.

 

מתוך הספר "החיזוק היומי". ניתן לרכוש את הספר השני של  "החיזוק היומי" בטל: 0525581133

 

 

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (87 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


סגולה לפרנסה טובה

מחפשים סגולה לפרנסה טובה? לפניכם תהילים פרק כ"ג, הידוע כסגולה לפרנסה טובה

סגולה לכל צרה

וְהוּא בָּדוּק וּמְנֻסֶּה, וְסִפּוּרִים רַבִּים יִתְהַלְּכוּן בֵּין הַנּוֹשָׁעִים שֶׁסִּפְּרוּ וְעוֹד יְסַפְּרוּ עַל יְשׁוּעָתָם בְּדֶרֶךְ נֵס וָפֶלֶא בְּקַבָּלַת אֲמִירַת "הַלֵּל הַגָּדוֹל" - נִשְׁמַת כָּל חַי בַּעֲשָׂרָה בְּנֵי אָדָם

סגולה לעין הרע משם רבי יהודאי גאון

ובעוד שהוא מטיף יאמר בְּשֵׁם גַּבְרִיאֵל בְּשֵׁם מִיכָאֵל בְּשֵׁם רְפָאֵל אֲנִי עוֹשֶֹה זֶה. וּכְשֵׁם שֶׁאֵלּוּ הַטִּפּוֹת נֶאֱבָדִים וּמִתְבַּטְּלִים בַּמַּיִם. כַּךְ יִתְבַּטְּלוּ וְיֹאבְדוּ כָּל מַכְאוֹב וְכָל חוֹלִי וְכָל עַיִן הָרָע מפלוני/ת בן/ת פלוני/ת 

תפילה סגולית למציאת זיווג בקרוב

תפילה למציאת זיווג לקריאה מהירה ונוחה. שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי. עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ. אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ. הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל.
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |