עד כמה הייתם מוכנים להקריב מעצמכם למען חברכם?

כמה פעמים ניצבנו בפני התלבטות כזו – האם לוותר מעצמי לטובת האחר? האם להפסיד והעיקר שחברי ירוויח? אולם אדם המתנהל לפנים משורת הדין, גם איתו יתנהגו לפנים משורת הדין

11/02/19 | ו' אדר א' התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

הרב יוסף חיים זוננפלד זצ"ל החזיק טובה גדולה לד"ר משה וואלך על שהקים את בית החולים "שערי צדק". והגם שהיה יהודי ירא שמים שנהג לפי הנחיותיו של רבי יוסף חיים, נהג הרב לרצותו מדי פעם בדברי חז"ל: "טוב שברופאים לגיהנם" (קידושין פד'.)

 

באחד הימים  אמר לו הרב זוננפלד: "רופא שצריך לטפל בחולה ולנתח אותו, יודע הוא שלעיתים הניתוח מסוכן והחולה עלול למות. באותם הרגעים חושב הרופא לעצמו: 'למה אני צריך לקחת על עצמי את הסיכון הזה? אם הוא ימות חלילה, אני אהיה האחראי ועלול אני לרשת גיהינום בעבור כך, לכן מוטב שלא אטפל בו'. לכן, רופא טוב, הוא זה המוכן להיכנס לגיהינום והעיקר שיציל את חייו של החולה" ("חוכמת חיים").

 

כמה פעמים ניצבנו בפני התלבטות כזו – האם לוותר מעצמי לטובת האחר? האם להפסיד והעיקר שחברי ירוויח? כשהתלבטויות כאלו ואחרות נופלות בחלקנו, טובת מי קודמת? שלי או של חברי?

 

ידועה הגמרא האומרת שעניי עירך קודמים לעניי עיר אחרת, עניי ביתך קודמים לעניי השכן, אולם אדם המתנהל לפנים משורת הדין, מקדים מדי פעם את צורכי האחר לצרכיו – גם איתו יתנהגו לפנים משורת הדין.

 

הדין הוא חוק יבש, כזה ראה וקדש. ההתנהלות שלנו לפנים מהדין היבש, "מרטיבה" אותו מעט ויוצרת בו לחות הממיסה את הדין ומקנה לנו נקודות זכות רבות, גם אם מצבנו נוטה לכף החובה. ("חיזוק יומי" - רונן קרתא)

 

כמובן שקרובינו קודמים לכל דבר, כמובן שאנו קודמים לאחרים, אולם רצונו של הבורא הוא פשוט: לאהוב את האחר כמוך, לתת לעני, לדל וליתום. אדם הנותן מעצמו לכלל ישראל יזכה לתשורות רבות, ובעיקר לא ידקדקו איתו על כל שבב עבירה, אלא ילכו איתו לפנים משורת הדין.

 

מתוך הספר "החיזוק היומי". ניתן לרכוש את הספר השני של  "החיזוק היומי" בטל: 0525581133

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.2 (127 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה למלוי כל משאלה

כַּאֲשֶׁר מַשְׁפִּילִין אָדָם בַּעֲבוֹדָתוֹ, בְּחֶבְרָתוֹ, בְּמִשְׁפַּחְתּוֹ וְכַדּוֹמֶה, יִשְׂמַח בְּבִזְיוֹנוֹתָיו כְּמוֹצֵא שָׁלָל רַב

סגולה להריון קל

סגולה להריון קל: תאמר לפני ברכת 'המפיל' (לפני השינה) פרק כ' בספר תהלים, ולאחר מכן תאמר שוב את הפסוק השני

סגולה לפרנסה טובה - שירת האזינו

הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי: יַעֲרֹף כַּמָּטָר לִקְחִי תִּזַּל כַּטַּל אִמְרָתִי כִּשְׂעִירִם עֲלֵי דֶשֶׁא וְכִרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב: כִּי שֵׁם יְיָ אֶקְרָא הָבוּ גֹדֶל לֵאלוֹהֵינוּ

צידוק הדין סגולה לבטל הגזרה

קִבְּלָה עָלֶיהָ דִּין שָׁמַיִם בְּאַהֲבָה, וְאָמְרָה: הָנִיחוּ לְגַבַּאי הַצְּדָקָה - הָקָּבָּ"ה שֶׁגּוֹבֵה בְּצֶדֶק - שֶׁיִּגְבֶּה חוֹבוֹ מִמֶּנִּי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |