במה ניכר אדם גדול באמת?

מדוע סירב הגאון רבי חיים עוזר, רבה של וילנא זיע"א, להקרא אדם גדול?

12/05/19 | ז' אייר התשע"ט

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

באחד הימים פגש רבי מאיר יחיאל מאוסטרובצה זיע"א את הגאון רבי חיים עוזר רבה של וילנא זיע"א. ביקש רבי חיים עוזר מהרבי שיאמר דברי תורה, אך הצדיק, מחמת ענוותנותו ניסה בתחילה להתחמק, אולם כשהפציר בו רבי חיים עוזר ניאות הרבי לומר דבר מה. כשסיים רבי מאיר יחיאל את דבריו, התפעל רבי חיים עוזר מהחידוש ואמר: "הרי אתה ממש גברא רבא אמיתי, אתה אדם גדול".

"לא די בזה להיקרא גברא רבא" השיב הרבי בענווה.

"אז במה כן ניתן לומר על אדם שהוא גדול?" שאל רבי חיים עוזר.

"בזה שמקילים את הסבל מישראל" השיב הרבי והמשיך: "ראיה לכך מדברי חז"ל שאמרו: 'כמה טיפשים שאר אנשים שקמים בפני ספר תורה ולא קמים בפני גברא רבא - בפני אדם גדול, שאילו בתורה כתוב על אדם שעשה עבירה 'אַרְבָּעִים יַכֶּנּוּ לֹא יֹסִיף' ובאו חכמים ואמרו: 'שלשים ותשע מכות יכנו' הרי שיש להם כוח להפחית ממה שכתוב בתורה.(מכות כב'.)

ולכאורה תמוה, הרי אותו הדבר אפשר ללמוד מספירת העומר, שבתורה נאמר: 'עַד מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת הַשְּׁבִיעִת תִּסְפְּרוּ חֲמִשִּׁים יוֹם' (ויקרא כג', כז') וחכמינו אמרו לספור רק ארבעים ותשעה ימים לעומר, אם כן, מדוע לא למדו חז"ל מספירת העומר מיהו אדם גדול ולמדו דווקא משלושים ותשע המלקות שאדם מקבל בעבור עבירה שעשה?" שאל הרבי.

והשיב: "בספירת העומר לא הקלו חכמים על סבלם של ישראל, אבל במלקות הקלו חכמים על איש ישראל שיקבל מכה אחת פחות ממה שאמרה תורה... לכן כשרוצים לזהות מיהו אדם גדול מביאים ראיה ממלקות, ממי שיכול להפחית ואפילו מעט מצערו של השני..."

אדם גדול נמדד במעשיו, ביצירותיו ובפעולותיו. גדולי עולם רבים יש בעולמינו, כל אחד בתחומו, כל אחד בחוכמתו, כל אחד וכישוריו. אולם חז"ל דימו אדם גדול לאחד שמקל מסבלו של האחר, שעושה משהו לטובתו כדי להפחית ואפילו במעט ממצוקתו. כדי להיות גברא רבא - אדם גדול, לא צריך כישורים מיוחדים, חכמה יתרה או מומחיות כזו או אחרת, צריך פשוט לעשות טובה לאחר, להקל מעליו, להסיר מעט מהקליפות העוטפות אותו, מהקושי שהוא נושא על גבו.

אם רוצה אתה להיות "אדם גדול", הסתכל סביבך, תראה למי אתה יכול לעשות טובה, להקל מעליו את המשא הכבד. אתה אולי אדם פשוט, צנוע וקטן, אך בפעולה אחת קטנה אתה יכול להיות פשוט... "אדם גדול."

(ספר חיזוק היומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (1 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

ספירת העומר

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אין מקרה בעולם

מה גילה הסטודנט יואב כאשר חיפש את קברו של הרב ישראל משקלוב?

פרנסה מן השמים

צריכים אנו לבטוח בבורא שייתן לנו את פרנסתנו ברווח כך נוכל לפנות זמננו לתורה ולמשפחה

סגולות נבחרות


סגולה להצלחה בטסט

ריבונו של עולם, הריני עומד לפני מבחן בנהיגה. עזרני להיות מרוכז במבחן ולנהוג בדרך נכונה. כולל תהילים פרק נז ותהילים פרק קח

סגולה נגד דיכאון

קראו את מזמורי קט"ז וק"ג בתהילים, וכן תפילה ליציבות הרוח. הרי הם לפניכם

סגולה למי שנודע לו על חולי מסוים שתקף אותו

הַאי מַאן דְּחָלִישׁ, יוֹמָא קַמָּא לָא לְגָלֵי, כִּי הֵיכֵי דְּלָא לִתְרַע מַזָּלֵיהּ. דְּהַיְנוּ שֶׁלֹּא מִיָּד יְגַלֶּה חָלְיוֹ כְּדֵי שֶׁלֹּא יִשָּׁבֵר וְיִפֹּל מַזָּלוֹ

תפילת הודיה לבורא עולם - קראו תודה לבורא עולם

תפילת הודיה מיוחדת לבורא עולם, מכל הלב. ריבונו של עולם - תודה. תודה שאני עומדת כאן ומודה לך, וכל מה שאומר יהיה כאין וכאפס לעומת כמה שאני באמת צריכה להודות לך. הרי על הכול אני צריכה להודות לך
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |