במה ניכר אדם גדול באמת?

מדוע סירב הגאון רבי חיים עוזר, רבה של וילנא זיע"א, להקרא אדם גדול?

12/05/19 | ז' אייר התשע"ט

 

 

ביום רביעי הקרוב, ו' תשרי - תיקון הנפטרים הגדול. לפרטים לחצו >>

 

באחד הימים פגש רבי מאיר יחיאל מאוסטרובצה זיע"א את הגאון רבי חיים עוזר רבה של וילנא זיע"א. ביקש רבי חיים עוזר מהרבי שיאמר דברי תורה, אך הצדיק, מחמת ענוותנותו ניסה בתחילה להתחמק, אולם כשהפציר בו רבי חיים עוזר ניאות הרבי לומר דבר מה. כשסיים רבי מאיר יחיאל את דבריו, התפעל רבי חיים עוזר מהחידוש ואמר: "הרי אתה ממש גברא רבא אמיתי, אתה אדם גדול".

"לא די בזה להיקרא גברא רבא" השיב הרבי בענווה.

"אז במה כן ניתן לומר על אדם שהוא גדול?" שאל רבי חיים עוזר.

"בזה שמקילים את הסבל מישראל" השיב הרבי והמשיך: "ראיה לכך מדברי חז"ל שאמרו: 'כמה טיפשים שאר אנשים שקמים בפני ספר תורה ולא קמים בפני גברא רבא - בפני אדם גדול, שאילו בתורה כתוב על אדם שעשה עבירה 'אַרְבָּעִים יַכֶּנּוּ לֹא יֹסִיף' ובאו חכמים ואמרו: 'שלשים ותשע מכות יכנו' הרי שיש להם כוח להפחית ממה שכתוב בתורה.(מכות כב'.)

ולכאורה תמוה, הרי אותו הדבר אפשר ללמוד מספירת העומר, שבתורה נאמר: 'עַד מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת הַשְּׁבִיעִת תִּסְפְּרוּ חֲמִשִּׁים יוֹם' (ויקרא כג', כז') וחכמינו אמרו לספור רק ארבעים ותשעה ימים לעומר, אם כן, מדוע לא למדו חז"ל מספירת העומר מיהו אדם גדול ולמדו דווקא משלושים ותשע המלקות שאדם מקבל בעבור עבירה שעשה?" שאל הרבי.

והשיב: "בספירת העומר לא הקלו חכמים על סבלם של ישראל, אבל במלקות הקלו חכמים על איש ישראל שיקבל מכה אחת פחות ממה שאמרה תורה... לכן כשרוצים לזהות מיהו אדם גדול מביאים ראיה ממלקות, ממי שיכול להפחית ואפילו מעט מצערו של השני..."

אדם גדול נמדד במעשיו, ביצירותיו ובפעולותיו. גדולי עולם רבים יש בעולמינו, כל אחד בתחומו, כל אחד בחוכמתו, כל אחד וכישוריו. אולם חז"ל דימו אדם גדול לאחד שמקל מסבלו של האחר, שעושה משהו לטובתו כדי להפחית ואפילו במעט ממצוקתו. כדי להיות גברא רבא - אדם גדול, לא צריך כישורים מיוחדים, חכמה יתרה או מומחיות כזו או אחרת, צריך פשוט לעשות טובה לאחר, להקל מעליו, להסיר מעט מהקליפות העוטפות אותו, מהקושי שהוא נושא על גבו.

אם רוצה אתה להיות "אדם גדול", הסתכל סביבך, תראה למי אתה יכול לעשות טובה, להקל מעליו את המשא הכבד. אתה אולי אדם פשוט, צנוע וקטן, אך בפעולה אחת קטנה אתה יכול להיות פשוט... "אדם גדול."

(ספר חיזוק היומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.5 (88 מדרגים)

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

 

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

ספירת העומר

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אנחנו אחראים על עצמנו

אב מגלה כי בנו נפל לבור עמוק שאינו מצליח להיחלץ ממנו, מה עליו לעשות? לרדת עמו לבור? להושיט לו יד? לקרוא לעזרה?

אנו חבל ההצלה של האחר

לא תמיד אנו מבינים מדוע הקושי הגיע אלינו, לפעמים הוא בא כדי לחשל אותנו, ולהיות אנו בעצמנו חבל ההצלה של האחר

מתי אדם מודה? כשיש לו חיסרון

בורא עולם רוצה אותך קרוב אליו, לכן לא תמיד נותן לך את כל צרכיך, אולם אם תתפלל, תתן הודיה, תדבר עם הבורא, תכניס אותו לחייך, גם כשיש לך, גם כשהכול טוב, הוא ידאג שהטוב הזה לא ימוש מביתך

הסוד לישועה - ביטחון בבורא בכל מצב

כשיש לאדם על מי לסמוך, הוא כביכול "מזניח" את ביטחונו בבורא עולם, וכל יהבו וביטחונו על אותו אדם. אף שיש לאדם קשרים וכישורים, צריך הוא לשים קודם את ביטחונו בבורא, וכשיש לאדם ביטחון גמור בקב"ה הוא יזכה לישועות רבות

כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


תפילה סגולית לשלום החיילים

התפללו לשלום החיילים - תפילה מיוחדת לשלום החיילים. אנא ה’ שמור והגן על עבדיך צאן מרעיתך חיילי צבא ההגנה לישראל, הצילם מפח יקוש, לא תאונה אליהם רעה, ונגע לא יקרב באהליהם, ותצילם מכל מיני פורענויות ותאונות המתרגשות לבא בעולם

סגולה להצלחה

סגולה גדולה להצלחה בגשמיות וברוחניות, וגם למשפחה: לומר בכל 'שבת מברכים' (שבת לפני ראש חודש), את כל התהילים.
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |