במה ניכר אדם גדול באמת?

מדוע סירב הגאון רבי חיים עוזר, רבה של וילנא זיע"א, להקרא אדם גדול?

12/05/19 | ז' אייר התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

באחד הימים פגש רבי מאיר יחיאל מאוסטרובצה זיע"א את הגאון רבי חיים עוזר רבה של וילנא זיע"א. ביקש רבי חיים עוזר מהרבי שיאמר דברי תורה, אך הצדיק, מחמת ענוותנותו ניסה בתחילה להתחמק, אולם כשהפציר בו רבי חיים עוזר ניאות הרבי לומר דבר מה. כשסיים רבי מאיר יחיאל את דבריו, התפעל רבי חיים עוזר מהחידוש ואמר: "הרי אתה ממש גברא רבא אמיתי, אתה אדם גדול".

"לא די בזה להיקרא גברא רבא" השיב הרבי בענווה.

"אז במה כן ניתן לומר על אדם שהוא גדול?" שאל רבי חיים עוזר.

"בזה שמקילים את הסבל מישראל" השיב הרבי והמשיך: "ראיה לכך מדברי חז"ל שאמרו: 'כמה טיפשים שאר אנשים שקמים בפני ספר תורה ולא קמים בפני גברא רבא - בפני אדם גדול, שאילו בתורה כתוב על אדם שעשה עבירה 'אַרְבָּעִים יַכֶּנּוּ לֹא יֹסִיף' ובאו חכמים ואמרו: 'שלשים ותשע מכות יכנו' הרי שיש להם כוח להפחית ממה שכתוב בתורה.(מכות כב'.)

ולכאורה תמוה, הרי אותו הדבר אפשר ללמוד מספירת העומר, שבתורה נאמר: 'עַד מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת הַשְּׁבִיעִת תִּסְפְּרוּ חֲמִשִּׁים יוֹם' (ויקרא כג', כז') וחכמינו אמרו לספור רק ארבעים ותשעה ימים לעומר, אם כן, מדוע לא למדו חז"ל מספירת העומר מיהו אדם גדול ולמדו דווקא משלושים ותשע המלקות שאדם מקבל בעבור עבירה שעשה?" שאל הרבי.

והשיב: "בספירת העומר לא הקלו חכמים על סבלם של ישראל, אבל במלקות הקלו חכמים על איש ישראל שיקבל מכה אחת פחות ממה שאמרה תורה... לכן כשרוצים לזהות מיהו אדם גדול מביאים ראיה ממלקות, ממי שיכול להפחית ואפילו מעט מצערו של השני..."

אדם גדול נמדד במעשיו, ביצירותיו ובפעולותיו. גדולי עולם רבים יש בעולמינו, כל אחד בתחומו, כל אחד בחוכמתו, כל אחד וכישוריו. אולם חז"ל דימו אדם גדול לאחד שמקל מסבלו של האחר, שעושה משהו לטובתו כדי להפחית ואפילו במעט ממצוקתו. כדי להיות גברא רבא - אדם גדול, לא צריך כישורים מיוחדים, חכמה יתרה או מומחיות כזו או אחרת, צריך פשוט לעשות טובה לאחר, להקל מעליו, להסיר מעט מהקליפות העוטפות אותו, מהקושי שהוא נושא על גבו.

אם רוצה אתה להיות "אדם גדול", הסתכל סביבך, תראה למי אתה יכול לעשות טובה, להקל מעליו את המשא הכבד. אתה אולי אדם פשוט, צנוע וקטן, אך בפעולה אחת קטנה אתה יכול להיות פשוט... "אדם גדול."

(ספר חיזוק היומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (1 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

ספירת העומר

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


שמע ישראל - תפילת שמע ישראל

קריאת שמע ישראל - וְאָהַבְתָּ אֵת אֲדֹנָי אֱלֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ. וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם. עַל לְבָבֶךָ

תפילה סגולית להצלחה במשפט

עומדים לקראת משפט? לפניכם תפילה להצלחה במשפט. א לַמְנַצֵּחַ עַל הַשְּׁמִינִית מִזְמוֹר לְדָוִד: ב הוֹשִׁיעָה יְהוָה כִּי גָמַר חָסִיד כִּי פַסּוּ אֱמוּנִים מִבְּנֵי אָדָם: ג שָׁוְא יְדַבְּרוּ אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ שְׂפַת חֲלָקוֹת בְּלֵב וָלֵב יְדַבֵּרוּ: ד יַכְרֵת יְהוָה כָּל שִׂפְתֵי חֲלָקוֹת לָשׁוֹן מְדַבֶּרֶת גְּדֹלוֹת

פרקי תהילים סגוליים - תפילה לרפואה

תפילה לרפואה, עבור כל מי שנזקק לרפואה שלמה. "יְיָ יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ יְיָ יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם".

סגולה למי שרגליו כואבות

וַיֶּחֱלֶא אָסָא... בְּרַגְלָיו עַד-לְמַעְלָה חָלְיוֹ וְגַם-בְּחָלְיוֹ לֹא-דָרַשׁ אֶת-ה' כִּי בָּרֹפְאִים... 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |