12 עובדות על רבי שלמה (גולדמן) מזוועהיל לרגל יום פטירתו כ"ו אייר

רבי שלמה גולדמן מזוועהיל, האדמו"ר הרביעי של חסידות זוועהיל ומקיום חסידות זוועהיל בארץ ישראל

29/05/19 | כ"ד אייר התשע"ט

 

הדרך שלך לסייע לנשמת נפטר/ת יקר/ה ללבך: בט"ו בתמוז (יום פטירת אור החיים הקדוש) נערוך תיקון נפטרים מיוחד. מה התועלת ומה כולל התיקון? לחצו כאן לפרטים

 1. רבי שלמה גולדמן נולד בשנת ה'תרכ"ט (1869) לרב מרדכי גולדמן ולאמו, בתו של רב שלמה מגראינוב. אביו של רבי שלמה גולדמן היה האדמו"ר השלישי של חסידות זוועהיל ורב העיר זוועהיל אשר באוקראינה.סב סבו של הרב, רב יחיאל מיכל מזלוטשוב, היה תלמידו של הבעל שם טוב.

 2. בגיל 14 נישא רבי שלמה גולדמן לרבנית גיטל, בתו של רבי ציון אלתר מדוידהורדוק.

 3. בשנת ה'תרנ"ד (1893), כשהוא בן 24, נסע ללמוד במחיצתו של הרב דוד משה מטשורקוב ושהה במחיצתו במשך שבע שנים עד שהורה לו רבו לשוב לביתו לשרת את קהילתו בשנת תרס"א (1900).

 4. רבי שלמה גולדמן, אשר כונה ר' שלומקע, כיהן כרב העיר זוועהיל במשך 25 שנה, לצד אחיו הגדול רבי יחיאל מיכל,  וכאדמו"ר הרביעי בשושלת זוועהיל לאחר מותו של אביו.

 5. בשנת תרפ"ה (1925) כשהוא בן ,66 עזב את אוקראינה ביחד עם נכדו רבי מרדכי, בגלל איום השלטונות על לומדי התורה, ובשנת תרפ"ו (1926) עלה לישראל בעזרת אשרה שסייע לו להשיג הרב קוק, והשתכן בעיר העתיקה בירושלים שם למד בישיבת חיי עולם.

 6. רבי שלמה רכש קרקע בשכונת בית ישראל, ויצק את יסודות ביתו אשר תכנן בעצמו. בית הרב היה פשוט ודל בריהוט. על דלת הבית לא הותקנו מנעול או מפתח והבית היה פתוח לרווחה. הרב קיבל מבקרים בכל שעה ונהג לשמש את אורחי בעצמו, כשהוא נמנע מלספר על ייחוסו. למרות עוניו סרב הרב פעמים רבות לקבל כספים ונמנע מבקשת עזרה.

 7. הרב נהג לעשות מעשי חסד רבים בצנעה, ושילם על לימודים של 60 אברכים בכולל. מלבד זאת, סייע הרב באחזקת בית ילדים, בחלוקת צרכי שבת לעניים, להכנסת כלה וסייע בכספים לעניים ואלמנות. הרב נודע גם ברחמיו הגדולים על כל בעלי החיים, קטנים כגדולים.

 8. הרב מיעט בדיבור ונהג לאכול מעט ולהקפיד על כשרות המאכלים. הרב נהג לערוך תיקון חצות ובמקרים בהם חש כי הפונים אליו לא יוכלו לצום כדי לזכות לישועה, צם במקומם. בכל ערב שבת וערב ראש חודש, הקפיד הרב לקרוא את כל ספר התהילים ברציפות ובמידה והפסיק, התחילו מהתחלה.

 9. שמו של הרב התפרסם בקרב יהודי ירושלים כבעל מופת ורבים האמינו כי הוא צדיק יסוד עולם. הרב היה נוהג לטבול לפני שהשיב לפונים אליו בשאלות קשות.

 10. בשנת תש"ב, כאשר הנאצים הגיעו לאל עלמיין התפלל על הצלת עם ישראל, עם רבי ישראל פרידמן מהוסיאטין בקבר אור החיים בהר הזיתים. בסיומה של התפילה ציין הרב כי הנאצים לא יצליחו. הרב הבטיח לפונים אליו כי המלחמה לא תגיע לארץ ישראל.

 11. כשנה לפני מותו בנה הרב את ישיבת זוועהיל בירושלים. הרב נפטר בכ"ו באייר תש"ה ונטמן בהר הזיתים.

 12. בנו של הרב, רבי גדליה משה גולדמן, המשיך את שושלת האדמו"רות. רבי גדליה משה גולדמן זצ"ל נקבר בסמוך לקריית הממשלה בירושלים, ורבים נוהגים לפקוד את קברו וזוכים בישועות. סגולה ידועה היא כי מי שפוקד את קברו של רבי גדליהו משה בימים שני, חמישי ושני ברציפות ומבקש מהקב"ה ישועה בזכות הצדיק, זוכה להיוושע.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.3 (88 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אמונה מתוך כאב - יוסף הצדיק

כוחה של אמונתו של הרב יוסף הצדיק נולד מתוך הכאבים הרבים שחווה במהלך השנים, צפו בסרטון קצר ומחזק על אמונתו של הצדיק

תפילה מסידור השל"ה להינצל ממגיפה ח"ו

בזמן שמידת הדין מתוחה בעיר חס וחלילה, אומרים תפילה זו, והורו רבותינו לומר תפילה זו אחר אמירת פרשת הקטורת (אחר "חנינא בר קפרא") כפי הנדפס בסידור השל"ה

סגולות נבחרות


סגולה להצלחה בעסק

מתוך סגולות החיד"א – איזה פרק תהילים יש לקרוא להצלחה בעסק, ומתי יש לקרוא אותו?

תפילה סגולית וחזקה להריון

מתפללים להריון? לפניכם תפילה להריון. יהי רצון מלפניך צור כל העולמים צדיק בכל הדורות, למען שמך הגדול היוצא מפסוק ה` זכרנו יברך, שתתן לי זרע חדש זרע קודש, רצוי והגון טוב ויפה מתוקן ומקובל, וראוי לחיות ולהתקיים בלי עון ואשמה

תפילה סגולית לשלום החיילים

התפללו לשלום החיילים - תפילה מיוחדת לשלום החיילים. אנא ה’ שמור והגן על עבדיך צאן מרעיתך חיילי צבא ההגנה לישראל, הצילם מפח יקוש, לא תאונה אליהם רעה, ונגע לא יקרב באהליהם, ותצילם מכל מיני פורענויות ותאונות המתרגשות לבא בעולם

פרקי תהילים סגוליים - תפילה לרפואה

תפילה לרפואה, עבור כל מי שנזקק לרפואה שלמה. "יְיָ יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ יְיָ יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם".
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |