12 עובדות על רבי שלמה (גולדמן) מזוועהיל לרגל יום פטירתו כ"ו אייר

רבי שלמה גולדמן מזוועהיל, האדמו"ר הרביעי של חסידות זוועהיל ומקיום חסידות זוועהיל בארץ ישראל

29/05/19 | כ"ד אייר התשע"ט

 

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה עבורך. לחצו כאן

 1. רבי שלמה גולדמן נולד בשנת ה'תרכ"ט (1869) לרב מרדכי גולדמן ולאמו, בתו של רב שלמה מגראינוב. אביו של רבי שלמה גולדמן היה האדמו"ר השלישי של חסידות זוועהיל ורב העיר זוועהיל אשר באוקראינה.סב סבו של הרב, רב יחיאל מיכל מזלוטשוב, היה תלמידו של הבעל שם טוב.

 2. בגיל 14 נישא רבי שלמה גולדמן לרבנית גיטל, בתו של רבי ציון אלתר מדוידהורדוק.

 3. בשנת ה'תרנ"ד (1893), כשהוא בן 24, נסע ללמוד במחיצתו של הרב דוד משה מטשורקוב ושהה במחיצתו במשך שבע שנים עד שהורה לו רבו לשוב לביתו לשרת את קהילתו בשנת תרס"א (1900).

 4. רבי שלמה גולדמן, אשר כונה ר' שלומקע, כיהן כרב העיר זוועהיל במשך 25 שנה, לצד אחיו הגדול רבי יחיאל מיכל,  וכאדמו"ר הרביעי בשושלת זוועהיל לאחר מותו של אביו.

 5. בשנת תרפ"ה (1925) כשהוא בן ,66 עזב את אוקראינה ביחד עם נכדו רבי מרדכי, בגלל איום השלטונות על לומדי התורה, ובשנת תרפ"ו (1926) עלה לישראל בעזרת אשרה שסייע לו להשיג הרב קוק, והשתכן בעיר העתיקה בירושלים שם למד בישיבת חיי עולם.

 6. רבי שלמה רכש קרקע בשכונת בית ישראל, ויצק את יסודות ביתו אשר תכנן בעצמו. בית הרב היה פשוט ודל בריהוט. על דלת הבית לא הותקנו מנעול או מפתח והבית היה פתוח לרווחה. הרב קיבל מבקרים בכל שעה ונהג לשמש את אורחי בעצמו, כשהוא נמנע מלספר על ייחוסו. למרות עוניו סרב הרב פעמים רבות לקבל כספים ונמנע מבקשת עזרה.

 7. הרב נהג לעשות מעשי חסד רבים בצנעה, ושילם על לימודים של 60 אברכים בכולל. מלבד זאת, סייע הרב באחזקת בית ילדים, בחלוקת צרכי שבת לעניים, להכנסת כלה וסייע בכספים לעניים ואלמנות. הרב נודע גם ברחמיו הגדולים על כל בעלי החיים, קטנים כגדולים.

 8. הרב מיעט בדיבור ונהג לאכול מעט ולהקפיד על כשרות המאכלים. הרב נהג לערוך תיקון חצות ובמקרים בהם חש כי הפונים אליו לא יוכלו לצום כדי לזכות לישועה, צם במקומם. בכל ערב שבת וערב ראש חודש, הקפיד הרב לקרוא את כל ספר התהילים ברציפות ובמידה והפסיק, התחילו מהתחלה.

 9. שמו של הרב התפרסם בקרב יהודי ירושלים כבעל מופת ורבים האמינו כי הוא צדיק יסוד עולם. הרב היה נוהג לטבול לפני שהשיב לפונים אליו בשאלות קשות.

 10. בשנת תש"ב, כאשר הנאצים הגיעו לאל עלמיין התפלל על הצלת עם ישראל, עם רבי ישראל פרידמן מהוסיאטין בקבר אור החיים בהר הזיתים. בסיומה של התפילה ציין הרב כי הנאצים לא יצליחו. הרב הבטיח לפונים אליו כי המלחמה לא תגיע לארץ ישראל.

 11. כשנה לפני מותו בנה הרב את ישיבת זוועהיל בירושלים. הרב נפטר בכ"ו באייר תש"ה ונטמן בהר הזיתים.

 12. בנו של הרב, רבי גדליה משה גולדמן, המשיך את שושלת האדמו"רות. רבי גדליה משה גולדמן זצ"ל נקבר בסמוך לקריית הממשלה בירושלים, ורבים נוהגים לפקוד את קברו וזוכים בישועות. סגולה ידועה היא כי מי שפוקד את קברו של רבי גדליהו משה בימים שני, חמישי ושני ברציפות ומבקש מהקב"ה ישועה בזכות הצדיק, זוכה להיוושע.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.1 (55 מדרגים)

רוצה לראות ישועות? לחצ/י כאן

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לכל צרה

וְהוּא בָּדוּק וּמְנֻסֶּה, וְסִפּוּרִים רַבִּים יִתְהַלְּכוּן בֵּין הַנּוֹשָׁעִים שֶׁסִּפְּרוּ וְעוֹד יְסַפְּרוּ עַל יְשׁוּעָתָם בְּדֶרֶךְ נֵס וָפֶלֶא בְּקַבָּלַת אֲמִירַת "הַלֵּל הַגָּדוֹל" - נִשְׁמַת כָּל חַי בַּעֲשָׂרָה בְּנֵי אָדָם

סגולה לבנים צדיקים

זֶה שֶׁמְּזַכֶּה הָרַבִּים לְשֵׁם שָׁמַיִם, מִדָּה כְּנֶגֶד מִדָּה יִזְכֶּה לְבָנִים צַדִּיקִים

סגולה להצלחה בעסק

מתוך סגולות החיד"א – איזה פרק תהילים יש לקרוא להצלחה בעסק, ומתי יש לקרוא אותו?

סגולה לפרנסה טובה

מתוך ספר שערי דמעה - תפילה לפרנסה טובה. יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל

10 סגולות להריון קל ובריא

כאבי היריון ולידה הם צער בלתי יתואר לאישה. איך זוכים בכל זאת לכך שהכול יעבור בשלום ובקלות? לפניכם 10 סגולות בדוקות
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |