צדיקים

8 עובדות על ה’שפת אמת’ שיום פטירתו ה’ בשבט

רבי יהודה אריה לייב אלתר, בעל ה'שפת אמת', אדמו"רה השלישי של חסידות גור ממנהיגי יהדות פולין במאה ה-19


17/01/20 | כ' טבת התש"פ

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

1. רבי יהודה אריה לייב אלתר נולד בוורשה בכ"ט בניסן ה'תר"ז (1847),לרבי אברהם מרדכי, נכד לרב יצחק מאיר אלתר (רוטנברג),בעל חידושי הרי"ם ומייסד חסידות גור. אמו, אסתר, נפטרה כשהיה בן שנתיים וכשמלאו לו שמונה נפטר גם אביו והוא עבר להתגורר בבית סבו.

2. כבר מגיל צעיר בלט רבי יהודה לייב אלתר בשקדנותו. סבו, בעל חידושי הרי"ם, שכר לו מלמד אשר לימדו בכל יום מעלות השכר שמונה עשר שעות, והוטל עליו לדאוג כי רבי יהודה לייב אלתר יחדש כל יום משהו בלימודיו. הרב יהודה לייב אלתר זכה לפגוש ברבי מנחם מנדל מקוצק (מייסד חסידות קוצק)  פעמיים, מפגשים שהותירו עליו רושם עז.

3. בשנת תרכ"ב (1862) נישא הרב יהודה לייב אלתר, והוא בן 15, ליוכבד-רבקה. יוכבד רבקה הייתה בתו של הרב יהודה לייב קמינר, בנו של הרב ברוך תאומים פרנקל, ה'ברוך טעם'. מצד אמה הדסה, הייתה יוכבד-רבקה נכדתו של הרב משה חיים רוטנברג, אחי סבו של הרב יהודה לייב אלתר. על פי בקשת סבו, הוסיף הרב יהודה לייב לייתר את השם אריה, כדי שלא תהיה זהות בין שמו לשם חותנו. השניים התגוררו במקום משפחתה של יוכבד-רבקה והרב עסק כל ימיו בתורה.

4. בשנת תרכ"ו (1866),כשמלאו לרב יהודה אריה לייב אלתר 19 נפטר סבו, רבי יצחק מאיר אלתר והרב יהודה אריה לייב אלתר מונה, בהוראת סבו, לרבה של העיירה גור. הרב סירב להתמנות לאדמו"ר וצידד במינוי של רבי חנוך הניר הכהן לוין מאלכסנדר, אשר היה מגדולי התלמידים של רבי שמחה בונים מפשיסחא ורבי מנחם מנדל מקוצק, לתפקיד. כשנפטר רבי חנוך הניר, בשנת תר"ל (1870) מונה רבי יהודה אריה לייב אלתר, והוא בן 23 בלבד, לאדמו"רה השלישי של חסידות גור. רבי יהודה אריה לייב אלתר סירב לתפוס את מקום סבו בראש השולחן ומאז נהוג כי אדמו"ריה אינם יושבים בראש השולחן אלא באמצעו.

5. רבי יהודה אריה לייב אלתר הפך את חסידות גור לאחת החסידויות המרכזיות בפולין והתמיד בטיפוח הלומדים. הרב נהג לקבל קהל גדול להתייעצות והיה משיב להם בקצרה.

6. את פרנסתם קנו הרב ורעייתו מחנות קטנה שניהלה רעיית הרב, והרב עודד גם את חסידיו לעסוק במלאכה ולא להתפרנס מן הרבנות. בשנת תרס"א (1901),והוא בן 54, נפטרה רעייתו הראשונה של הרב ושנה לאחר מכן נישא בשנית לבתו של אדמו"ר חסידות גורליץ, ברוך מגורליץ.

7. בשנת תרס"ה (1905),והוא בן 58 בלבד, הלך הרב יהודה אריה לייב אלתר לעולמו. הרב נקבר בעיירה גור לצד סבו, רבי יצחק מאיר אלתר ובהלוויתו נטלו חלק 20,000 איש. בנו, הרב אברהם מרדכי אלתר, מונה לאדמו"רה הרביעי של חסידות גור.

8. לאחר שהלך לעולמו קובצו דברי התורה שנשא בשבתות ובחגים תחת השם 'שפת אמת', אשר הופיע בפסוק שסיים את המאמר האחרון שכתב סמוך לפטירתו. בהמשך הודפסו גם:

שפת אמת על הש"ס -  פירושיו על מסכתות הש"ס ..

שפת אמת על תהילים - פירושיו על התהילים (מאוגדים יחד עם פירושי הרב חיים ויטאל ('עץ הדעת טוב') שהיו מצויים אצל בנו והדפיסם יחד)

שפת אמת על מסכת אבות

שפת אמת - ליקוטים - סיכום חידושי התורה שכתב הרב יהודה אריה לייב אלתר לפני שמונה לאדמו"ר.

פירושיו להגדת פסח

אוצר מכתבים ומאמרים מבעל ה'שפת אמת'

צדיקים

מטלטל: ויתר לאחיו וחייו ניצלו

צדיקים

מהתותח הישן בקעו לפתע קולות מבעיתים...

צדיקים

מרגש: "הרב כהנמן זצ"ל ישב על הכיסא ומירר בבכי כילד"

צדיקים

לכבוד יום ההילולא של הרש"ש הקדוש: 9 דברים שאולי לא ידעתם

צדיקים

הרגליים של הנפטר היו שחורות! לא תאמינו למה

צדיקים

רוצים להיות עשירים? העצה שנתן הגרש''ז אוירבך זצ''ל שהניבה מיליונים

צדיקים

סגולה בדוקה וידועה בל' בניסן, הילולת הצדיק הנסתר, לישועות גדולות

צדיקים

יום כ"ד טבת בעל סגולה ייחודית

צדיקים

כך זכה רבי משה בידרמן, האדמו"ר השני של חסידות לעלוב לראות את ברכת סבו מתגשמת

צדיקים

"בכל אותה תקופה אמרתי לעצמי, היכן הגבאי שאמר שאני לא מסוגל לשאת אפילו את הטלית והתפילין?!"

צדיקים

סגולה גדולה לישועה ביום י"ג טבת

צדיקים

סגולת יום ט"ז כסלו - הדליקו נר לעילוי נשמת הצדיק בעל הצדקה שלא זכה להותיר אחריו ילדים

צדיקים

יום י"ב כסלו מסוגל לישועות גלויות

צדיקים

י"ח כסלו: הילולת הרב שהבטיח, האומר מזמורי תהילים אלו מובטח לו שיצליח בכל מעשי ידיו

צדיקים

מהי הסגולה המיוחדת ליום כ"ב חשון?

עוד מאמרי תוכן בנושא צדיקים

X
  • © כל הזכויות שמורות