8 עובדות על ה’שפת אמת’ שיום פטירתו ה’ בשבט

רבי יהודה אריה לייב אלתר, בעל ה'שפת אמת', אדמו"רה השלישי של חסידות גור ממנהיגי יהדות פולין במאה ה-19

17/01/20 | כ' טבת התש"פ

 

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

1. רבי יהודה אריה לייב אלתר נולד בוורשה בכ"ט בניסן ה'תר"ז (1847), לרבי אברהם מרדכי, נכד לרב יצחק מאיר אלתר (רוטנברג), בעל חידושי הרי"ם ומייסד חסידות גור. אמו, אסתר, נפטרה כשהיה בן שנתיים וכשמלאו לו שמונה נפטר גם אביו והוא עבר להתגורר בבית סבו.

2. כבר מגיל צעיר בלט רבי יהודה לייב אלתר בשקדנותו. סבו, בעל חידושי הרי"ם, שכר לו מלמד אשר לימדו בכל יום מעלות השכר שמונה עשר שעות, והוטל עליו לדאוג כי רבי יהודה לייב אלתר יחדש כל יום משהו בלימודיו. הרב יהודה לייב אלתר זכה לפגוש ברבי מנחם מנדל מקוצק (מייסד חסידות קוצק)  פעמיים, מפגשים שהותירו עליו רושם עז.

3. בשנת תרכ"ב (1862) נישא הרב יהודה לייב אלתר, והוא בן 15, ליוכבד-רבקה. יוכבד רבקה הייתה בתו של הרב יהודה לייב קמינר, בנו של הרב ברוך תאומים פרנקל, ה'ברוך טעם'. מצד אמה הדסה, הייתה יוכבד-רבקה נכדתו של הרב משה חיים רוטנברג, אחי סבו של הרב יהודה לייב אלתר. על פי בקשת סבו, הוסיף הרב יהודה לייב לייתר את השם אריה, כדי שלא תהיה זהות בין שמו לשם חותנו. השניים התגוררו במקום משפחתה של יוכבד-רבקה והרב עסק כל ימיו בתורה.

4. בשנת תרכ"ו (1866), כשמלאו לרב יהודה אריה לייב אלתר 19 נפטר סבו, רבי יצחק מאיר אלתר והרב יהודה אריה לייב אלתר מונה, בהוראת סבו, לרבה של העיירה גור. הרב סירב להתמנות לאדמו"ר וצידד במינוי של רבי חנוך הניר הכהן לוין מאלכסנדר, אשר היה מגדולי התלמידים של רבי שמחה בונים מפשיסחא ורבי מנחם מנדל מקוצק, לתפקיד. כשנפטר רבי חנוך הניר, בשנת תר"ל (1870) מונה רבי יהודה אריה לייב אלתר, והוא בן 23 בלבד, לאדמו"רה השלישי של חסידות גור. רבי יהודה אריה לייב אלתר סירב לתפוס את מקום סבו בראש השולחן ומאז נהוג כי אדמו"ריה אינם יושבים בראש השולחן אלא באמצעו.

5. רבי יהודה אריה לייב אלתר הפך את חסידות גור לאחת החסידויות המרכזיות בפולין והתמיד בטיפוח הלומדים. הרב נהג לקבל קהל גדול להתייעצות והיה משיב להם בקצרה.

6. את פרנסתם קנו הרב ורעייתו מחנות קטנה שניהלה רעיית הרב, והרב עודד גם את חסידיו לעסוק במלאכה ולא להתפרנס מן הרבנות. בשנת תרס"א (1901), והוא בן 54, נפטרה רעייתו הראשונה של הרב ושנה לאחר מכן נישא בשנית לבתו של אדמו"ר חסידות גורליץ, ברוך מגורליץ.

7. בשנת תרס"ה (1905), והוא בן 58 בלבד, הלך הרב יהודה אריה לייב אלתר לעולמו. הרב נקבר בעיירה גור לצד סבו, רבי יצחק מאיר אלתר ובהלוויתו נטלו חלק 20,000 איש. בנו, הרב אברהם מרדכי אלתר, מונה לאדמו"רה הרביעי של חסידות גור.

8. לאחר שהלך לעולמו קובצו דברי התורה שנשא בשבתות ובחגים תחת השם 'שפת אמת', אשר הופיע בפסוק שסיים את המאמר האחרון שכתב סמוך לפטירתו. בהמשך הודפסו גם:

שפת אמת על הש"ס -  פירושיו על מסכתות הש"ס ..

שפת אמת על תהילים - פירושיו על התהילים (מאוגדים יחד עם פירושי הרב חיים ויטאל ('עץ הדעת טוב') שהיו מצויים אצל בנו והדפיסם יחד)

שפת אמת על מסכת אבות

שפת אמת - ליקוטים - סיכום חידושי התורה שכתב הרב יהודה אריה לייב אלתר לפני שמונה לאדמו"ר.

פירושיו להגדת פסח

אוצר מכתבים ומאמרים מבעל ה'שפת אמת'

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (21 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


הילולת הבאבא סאלי

ביום ההילולה, תלמדי החכמים של "מוקד תהילים ארצי" יתפללו עליכם בציון, אל תפסידו את ההזדמנות לשלוח לנו שמות לתפילה

יום כ"ד טבת בעל סגולה ייחודית

כ"ד טבת הוא יום פטירתו של רבי משה מרדכי בידרמן, אדמו"רה השישי של חסידות לעלוב ובנוסף ואדמו"ר חסידות קרלין לעלוב, אשר נודע כצדיק בדורו ופעל לישועות רבות

סגולה גדולה לישועה ביום י"ג טבת

י"ג טבת הוא יום ההילולא של רבי משה בידרמן, האדמו"ר השני של חסידות לעלוב, שאמר קודם פטירתו: "כל מי שיפעל לכבוד ההילולא שלו ישיב לו טובה משמי מרומים"

כ"ד כסלו - יום פטירתו של הרב אהרון לייב שטינמן

הרב אהרון יהודה ליב שטינמן זצוק"ל, נשיא מועצת גדולי התורה של תנועת "דגל התורה", מייסד ישיבות וכוללים בישראל ובחו"ל, ראש כולל פוניבז', ישיבות גאון יעקב" ו"ארחות תורה". ומחבר "איילת השחר" על התלמוד הבבלי ועל התורה

סגולה לביטול הדינים מרבי חיים מוולוז’ין

הרב חיים איצקוביץ, אשר נודע בשם רבי חיים מוולוז'ין היה תלמידו הבולט ביותר של הגאון מווילנה, מייסדה של ישיבת עץ חיים, המוכרת כישיבת וולוז'ין - "אם הישיבות", ורב העיירה וולוז'ין

סגולתו הנדירה של יום כ’ חשון

כ' חשון הוא יום פטירתו של רבי מרדכי שרעבי זצוק"ל, אשר עליו אמר מרן עובדיה יוסף: "הוא היה גדול הדור, וכמוהו לא היה בקבלה"

בזכות רחל אימנו - סגולה גדולה לישועה

דורות רבים נהגו עם ישראל לפקוד את קברה של רחל אימנו בכל עת שנזקקו לישועה ולרחמים, סגולה מוכחת וידועה עוברת מפה לאוזן כבר שנים רבות ואנו מעלים אותה עבורכם על הכתב

סגולות נבחרות


סגולה בדוקה להצלחה

סגולה בדוקה ומנוסה מאת הרב יהונתן אייבשיץ למי שרוצים להצליח בתורה, בפרנסה ובעסקים

סגולה לעושר

סגולה בדוקה ומנוסה לעושר, מצווה בה מותר לנו לנסות את ה'
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |