10 עובדות על יונתן בן עוזיאל וישועת הזיווגים

מתי הוא חי, מדוע לא מצמידים לשמו את התואר "רבי", ומהי הסגולה הגדולה ביותר למי שפוקד את ציונו ומתפלל מעומק הלב? 7 עובדות על יונתן בן עוזיאל

26/06/16 | כ' סיון התשע"ו

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

1. התנא הקדוש רבי יונתן בן עוזיאל היה גדול תלמידי הלל הזקן. תקופתו חייו: עשרות שנים לפני חורבן בית המקדש השני.
 
2. יונתן בן עוזיאל נקרא במקורות בשמו בלבד, ללא התואר 'רבי', משום שמעלתו גדולה מאשר תואר  'רב' או 'רבי'. הדבר תואם לרבו, הלל הזקן, שנקרא בשמו בלבד.
 
3. בתלמוד הבבלי נכתב עליו: "שמונים תלמידים היו לו להלל הזקן, שלושים מהן ראויים שתשרה עליהן שכינה כמשה רבינו ושלושים מהן ראויים שתעמוד להם חמה כיהושע בן נון, ועשרים בינונים. גדול שבכולן - יונתן בן עוזיאל, קטן שבכולן - רבן יוחנן בן זכאי" (סוכה כ"ח, בבא בתרא קל"ד).
 
4. בתלמוד מובא כי כאשר יונתן בן עוזיאל היה יושב ועוסק בתורה, כל עוף שפרח מעליו באותה שעה מיד היה נשרף, כיוון שמלאכי השרת היו מתקבצים סביבו לשמוע את לימודו. לכן לא יכלו העופות לעבור באש המלאכים. סיבה נוספת: שיונתן בן עוזיאל למד את תורתו בשמחה עצומה כל כך, עד כדי כך שהשמחה הזו היתה דומה לשמחה שהיתה במעמד הר סיני, שניתנה התורה באש. לכן מאותה האש, של אהבת תורה יוקדת, נשרפו העופות ממעל.
 
5. אחד ממפעליו הגדולים והמשמעותיים ביותר היה חיבור "תרגום יונתן" - תרגום הנביאים לארמית, השפה שהיתה שגורה בפי העם בזמנים עברו. בגמרא מסופר: "תרגום של נביאים יונתן בן עוזיאל אמרו מפי חגי זכריה ומלאכי, ונזדעזעה ארץ ישראל ארבע מאות פרסה על ארבע מאות פרסה. יצתה בת קול ואמרה: 'מי הוא זה שגילה סתריי לבני אדם?' עמד יונתן בן עוזיאל על רגליו ואמר: 'אני הוא שגיליתי סתריך לבני אדם, גלוי וידוע לפניך שלא לכבודי עשיתי ולא לכבוד בית אבא אלא לכבודך עשיתי שלא ירבו מחלוקת בישראל'. ועוד ביקש לגלות תרגום של כתובים, יצתה בת קול ואמרה לו: דייך! מאי טעמא? משום דאית ביה קץ משיח" (מגילה ג).
 
6. קברו של יונתן בן עוזיאל, הממוקם בעמוקה שליד צפת, הוא אחד מקברי הצדיקים הבולטים ביותר. רבים נוהגים לעלות לציונו בראשי חודשים, באמצע החודש, וגם בכ"ו בסיוון (יום פטירתו). התפילה בציון ידועה כמעוררת ישועות, בעיקר בתחום הזיווגים.
 
7. איך יודעים שזהו אכן קברו של יונתן בן עוזיאל? ישנם מספר מקורות לנושא. לפניכם חלק מהם. 
"באנו לכפר (עמיקו) ומצאנו שם קבר יונתן בן עוזיאל, ועליו אילן גדול. והישמעאלים מביאין עליו שמן ומדליקים נר לכבודו, גם נודרים שם נדרים לכבודו". (מסע דפלסטינא)
"עמוקא, ושם יונתן בן עוזיאל  תחת אילן גדול ונאה , לא ראיתי כמוהו". (תוצאות ארץ ישראל)
"בעמוקה ר' יונתן בן עוזיאל בעל התרגום הירושלמי, וכל עוף שהיה פורח עליו נשרף, ועליו ציון יפה עד מאד אבני גזית, והוא בנין חדש נתעסק בבניינו ונשתדל הרב ר' שם טוב גאון זלה"ה הספרדי ממדינת שוריא עם הלועזים הנכבדים שהיו מצויין בעיר צפת באותו הזמן, כי היו שם מגדולי ברצלונה ומאנשי ספרד ומצרפת ואשכנז". (כת"י אילן א')
"עמוקא, שם סמוך לכפר  קבר יונתן בן עוזיאל ז"ל ועליו ציון נאה , נחמד למראה". (כת"י מוסקבה)
"באנו לעמוקה, מקום כשמו כן הוא - עולים להר גבוה מאד, ואחר כך יורדים בעמק. ושם כפר כששים בתים ... וסמוך לכפר יונתן בן עוזיאל, ציון של אבנים  בנוי עליו. ואחר כך מרזב גדול של אבנים סביב. ואילן של שירק"ה, לא נמצא כמוהו בעביו וברוחב ענפיו ויופיו". (רבי משה באסולה)

הקליקו וצפו בדברי הרב יצחק ברדא בשבחי רבי יונתן בן עוזיאל


דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (99 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה סגולית לזוגיות

תפילה לזוגיות - לכל מי שמחפש זוגיות. יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יְיָ אֱלֹהַי וֵאלֹהֵי אֲבוֹתַי, שֶׁתַּמְצִיא לִי בְּרַחֲמֶיךָ הָרַבִּים וּבַחֲסָדֶיךָ הַגְּדוֹלִים אֶת זִוּוּגִי הָרָאוּי לִי בִּזְמַנּוֹ. זִוּוּג הָגוּן הָרָאוּי לְהוֹלִיד תַּלְמִיד חָכָם, גָּדוֹל בְּתוֹרָה וּבְיִרְאָה

תפילה סגולית וחזקה להריון

מתפללים להריון? לפניכם תפילה להריון. יהי רצון מלפניך צור כל העולמים צדיק בכל הדורות, למען שמך הגדול היוצא מפסוק ה` זכרנו יברך, שתתן לי זרע חדש זרע קודש, רצוי והגון טוב ויפה מתוקן ומקובל, וראוי לחיות ולהתקיים בלי עון ואשמה

סגולה לקנית או מכירת דירה

וְיֹאמַר פְּסוּקִים דִּלְהַלָּן בְּהִתְבּוֹנְנוּת וּבֶאֱמוּנָה וְיִתְפַּלֵּל לַה' שֶׁיַּעַזְרוֹ אַחַר שֶׁבְּיָדוֹ ית' אֵין מַעֲצוֹר מִלְּהוֹשִׁיעוֹ כָּרֶגַע
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |