10 עובדות על יונתן בן עוזיאל וישועת הזיווגים

מתי הוא חי, מדוע לא מצמידים לשמו את התואר "רבי", ומהי הסגולה הגדולה ביותר למי שפוקד את ציונו ומתפלל מעומק הלב? 7 עובדות על יונתן בן עוזיאל

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

1. התנא הקדוש רבי יונתן בן עוזיאל היה גדול תלמידי הלל הזקן. תקופתו חייו: עשרות שנים לפני חורבן בית המקדש השני.
 
2. יונתן בן עוזיאל נקרא במקורות בשמו בלבד, ללא התואר 'רבי', משום שמעלתו גדולה מאשר תואר  'רב' או 'רבי'. הדבר תואם לרבו, הלל הזקן, שנקרא בשמו בלבד.
 
3. בתלמוד הבבלי נכתב עליו: "שמונים תלמידים היו לו להלל הזקן, שלושים מהן ראויים שתשרה עליהן שכינה כמשה רבינו ושלושים מהן ראויים שתעמוד להם חמה כיהושע בן נון, ועשרים בינונים. גדול שבכולן - יונתן בן עוזיאל, קטן שבכולן - רבן יוחנן בן זכאי" (סוכה כ"ח, בבא בתרא קל"ד).
 
4. בתלמוד מובא כי כאשר יונתן בן עוזיאל היה יושב ועוסק בתורה, כל עוף שפרח מעליו באותה שעה מיד היה נשרף, כיוון שמלאכי השרת היו מתקבצים סביבו לשמוע את לימודו. לכן לא יכלו העופות לעבור באש המלאכים. סיבה נוספת: שיונתן בן עוזיאל למד את תורתו בשמחה עצומה כל כך, עד כדי כך שהשמחה הזו היתה דומה לשמחה שהיתה במעמד הר סיני, שניתנה התורה באש. לכן מאותה האש, של אהבת תורה יוקדת, נשרפו העופות ממעל.
 
5. אחד ממפעליו הגדולים והמשמעותיים ביותר היה חיבור "תרגום יונתן" - תרגום הנביאים לארמית, השפה שהיתה שגורה בפי העם בזמנים עברו. בגמרא מסופר: "תרגום של נביאים יונתן בן עוזיאל אמרו מפי חגי זכריה ומלאכי, ונזדעזעה ארץ ישראל ארבע מאות פרסה על ארבע מאות פרסה. יצתה בת קול ואמרה: 'מי הוא זה שגילה סתריי לבני אדם?' עמד יונתן בן עוזיאל על רגליו ואמר: 'אני הוא שגיליתי סתריך לבני אדם, גלוי וידוע לפניך שלא לכבודי עשיתי ולא לכבוד בית אבא אלא לכבודך עשיתי שלא ירבו מחלוקת בישראל'. ועוד ביקש לגלות תרגום של כתובים, יצתה בת קול ואמרה לו: דייך! מאי טעמא? משום דאית ביה קץ משיח" (מגילה ג).
 
6. קברו של יונתן בן עוזיאל, הממוקם בעמוקה שליד צפת, הוא אחד מקברי הצדיקים הבולטים ביותר. רבים נוהגים לעלות לציונו בראשי חודשים, באמצע החודש, וגם בכ"ו בסיוון (יום פטירתו). התפילה בציון ידועה כמעוררת ישועות, בעיקר בתחום הזיווגים.
 
7. איך יודעים שזהו אכן קברו של יונתן בן עוזיאל? ישנם מספר מקורות לנושא. לפניכם חלק מהם. 
"באנו לכפר (עמיקו) ומצאנו שם קבר יונתן בן עוזיאל, ועליו אילן גדול. והישמעאלים מביאין עליו שמן ומדליקים נר לכבודו, גם נודרים שם נדרים לכבודו". (מסע דפלסטינא)
"עמוקא, ושם יונתן בן עוזיאל  תחת אילן גדול ונאה , לא ראיתי כמוהו". (תוצאות ארץ ישראל)
"בעמוקה ר' יונתן בן עוזיאל בעל התרגום הירושלמי, וכל עוף שהיה פורח עליו נשרף, ועליו ציון יפה עד מאד אבני גזית, והוא בנין חדש נתעסק בבניינו ונשתדל הרב ר' שם טוב גאון זלה"ה הספרדי ממדינת שוריא עם הלועזים הנכבדים שהיו מצויין בעיר צפת באותו הזמן, כי היו שם מגדולי ברצלונה ומאנשי ספרד ומצרפת ואשכנז". (כת"י אילן א')
"עמוקא, שם סמוך לכפר  קבר יונתן בן עוזיאל ז"ל ועליו ציון נאה , נחמד למראה". (כת"י מוסקבה)
"באנו לעמוקה, מקום כשמו כן הוא - עולים להר גבוה מאד, ואחר כך יורדים בעמק. ושם כפר כששים בתים ... וסמוך לכפר יונתן בן עוזיאל, ציון של אבנים  בנוי עליו. ואחר כך מרזב גדול של אבנים סביב. ואילן של שירק"ה, לא נמצא כמוהו בעביו וברוחב ענפיו ויופיו". (רבי משה באסולה)

הקליקו וצפו בדברי הרב יצחק ברדא בשבחי רבי יונתן בן עוזיאל


דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (99 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לפרנסה טובה

מתוך ספר שערי דמעה - תפילה לפרנסה טובה. יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל

עצה ליראת השם

חָשׁוּב מְאֹד לְהִתְבּוֹנֵן בְּהַנְהָגָתָם שֶׁל הַתַּנָּאִים וְהָאָמוֹרָאִים הַמּוּבָאִים בַּגְּמָרָא, וְכֵן לִקְרֹא מִתּוֹלְדוֹתֵיהֶם וְדֶרֶךְ עֲבוֹדָתָם שֶׁל גְּדוֹלֵי יִשְׂרָאֵל שֶׁהָיוּ בְּכָל דוֹר וָדוֹר
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |