ברכת הצדיקים

לפרטים

החיד"א - חייו וגדולתו. מיוחד ליום פטירתו

המקובל שחקר סתרי תורה, וכתב למעלה מ-50 ספרים: כמה עובדות על ר' חיים יוסף דוד אזולאי (החיד"א) לרגל יום פטירתו

08/03/17 | י' אדר התשע"ז

עדיין לא תרמת מתנות לאביונים וזכר למחצית השקל? הקליקו כאן ונשמח להיות השליחים שלכם.

 

1. המקובל ר' חיים יוסף דוד אזולאי (חיד"א) נולד שנת תפ"ז (1727) בירושלים לאביו ר' רפאל יצחק זרחיה. סבו של החיד"א היה ר' אברהם מחברון, מחבר הספר 'חסד לאברהם' – שהגיע ממשפחת חכמים מהעיר קשטיליא, ונמנתה על מגורשי ספרד.

2. בשנת 1743 למד החיד"א בישיבתו של ר' חיים בן עטר (בעל ה'אור החיים') ואף כיהן כמשמשו בקודש של ר' יצחק הכהן רפפורט, מחבר הספר 'בתי כהונה' וראש ישיבת 'בית יעקב'. במהלך תקופה זו ינק מדברי תורתם של גדולי הדור דאז, ומי שהפך לימים לרבו המובהק הוא לא אחר מאשר ר' יונה נבון, מחבר הספר 'נחפה בכסף'.

3. בשנת 1755 מינוהו רבותיו לשד"ר באירופה, וראשית מסעו החל באיטליה, דרך צרפת ולבסוף בהולנד. לאחר שובו חזר לארץ ישראל, אך בשנת 1770 יצא לשליחות נוספת לטורקיה, יוון, תוניס ואיטליה. כשאסף די הצורך לעניי עיר מגוריו חברון, שב לארץ ישראל אך בדרכו התעכב בצרפת, הולנד ואנגליה.

4. כשנסע לאיטליה בפעם השלישית – בשנת 1778 – קבע את מגוריו בעיר ליוורנו, ובה אף השתקע עד לאחרית ימיו. במהלך חייו חיבר החיד"א למעלה מחמישים ספרים, וכישרונו הגדול התבטא בין היתר באיתור כתבי יד נדירים, מהם רשם בפנקס קטן את חידושי התורה היפים שאהב. מאוחר יותר הפכו פנקסים אלו בהם תיעד את מסעותיו, לספרו 'מעגל טוב'. בספרו 'שם הגדולים' הוא מספר למשל על כ-1,300 חכמים מזמן הגאונים ועד לימיו, וכן 2,000 ספרים וכתבי יד נדירים שמצא במסעותיו. ב'מעגל טוב' מתאר החיד"א את מסעותיו, הלך רוחו, מנהגיו ואורח חייו בקהילות השונות אליהן הגיע. 

5. בין כל כובעיו כביבליוגרף, מקובל, היסטוריון, סופר, תלמיד חכם עצום ומגדולי פוסקי ההלכה, החיד"א אף עסק בקבלה מעשית, עליה הוא מרחיב את הדיבור בספריו 'חיים שאל' ו'יוסף אומץ'. על אף שהחיד"א נפטר באיטליה ונקבר בעיר מגוריו ליוורנו – בכ' באייר של שנת 1960 הועלו עצמותיו ארצה, ונקברו בירושלים עיר הולדתו.

צפו ברב הרצל חודר - רבי חיים יוסף דוד אזולאי (החיד"א)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.5 (117 מדרגים)

ביכולתך לעזור לעילוי נשמת יקיריך! בוא והוסף להם זכויות. לפרטים לחצ/י כאן.

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


ממשה עד משה לא קם כמשה: כיצד זכה הרמב"ם לעמוד באותו קנה מידה של משה רבנו?

האמרה המפורסמת בשבח הרמב"ם – "ממשה (רבנו) עד משה (בן מימון) לא קם כמשה" – מגלמת הערכה לאדם אשר גאוניותו וידיעותיו הניחו אבן יתד בתולדות ההלכה היהודית. הרמב"ם האיר והבהיר בצורה ייחודית את מושגי התורה מחד, ואת מושגי השכל מאידך. לפניכם מורה הנבוכים של העם

סיפור חייו המרתק של הרב שך זצ"ל

בגיל 17 החל ללמד תורה, במשך 50 שנה שימש כראש ישיבת פונוביז', היה בקשר אישי עם החזון איש, השפיע מאוד על המפה הפוליטית בארץ ישראל - על אחד מגדולי הדור: הרב אלעזר מנחם שך זצ"ל

כך הציל שמעון הצדיק את עם ישראל מהשמדה

מתוך הגמרא: "כיוון שראה לשמעון הצדיק, ירד ממרכבתו והשתחווה לפניו. אמרו לו: 'מלך גדול כמותך ישתחווה ליהודי זה?' אמר להם: 'דמות דיוקנו של זה מנצחת לפני בבית מלחמתי'"

סגולות נבחרות


תפילה סגולית לפרנסה בשפע

אַתָּה הוּא הָאֶלֹהִים הַזָן מִקַרְנֵי רְאֵמִים וְעַד בֵּיצֵי כִינִים, וְאַתָּה הוּא הַמֵכִין כָּל צָרְכֵיהֶם, וּנוֹסָף עַל הַצְרָכִים הַהֶכְרֵחִיִים אַתָּה הוּא הַנוֹתֵן בּמִילוּי וָרֶוַח וְעוֹשֶׁר וְכָבוֹד.
לכל הסגולות