רבי יחזקאל לוינשטיין – סיפור מחכים על עצלות

לא היה קיים אצלו המושג: "אם קשה, אהיה בלי זה", חלילה מלהתעצל. אם למען התועלת יש בו צורך היה משתדל לעשות זאת בעצמו ולא להטריח אחרים שיעשו עבורו

14/03/18 | כ"ז אדר התשע"ח

 

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה עבורך. לחצו כאן


 
המשגיח הגאון רבי יחזקאל לוינשטיין עקר את העצלות לחלוטין. אף בסוף ימיו בהיותו קרוב לתשעים שנה, כשההליכה קשתה עליו ונצרך לעיין בספר, קם ממקומו והלך לארון הספרים להביא את הספר הנדרש, למרות שלעיתים היה צריך להתכופף כדי להוציאו.
 
לא היה קיים אצלו המושג: "אם קשה, אהיה בלי זה", חלילה מלהתעצל. אם למען התועלת יש בו צורך היה משתדל לעשות זאת בעצמו ולא להטריח אחרים שיעשו עבורו.
 
בכל שאר ענייניו לא נתן למידת העצלות להשאיר בו אפילו רושם. כל ימי חייו עמד כחייל בקרב, ללא הסח דעת מהמלחמה. הוא נהג כל ימיו לא להישען על משענת הכיסא. תמיד ישב בלי להשעין את גבו, כדי לשבור את היצר, להתרחק מהעצלות ולהיות באימה ויראה.
 
בימיו האחרונים בעת שכוחותיו תשו, לא הסכים לוותר על מנהגו - לא השעין את גבו, לא בחדר, לא במונית או באוטובוס... רק כדי להיות זריז בעבודת ה' יתברך.
 
מקור כל הקושי בדרך אל העליה הרוחנית, במיוחד בעבודת האדם היא - מידת העצלות. מידת העצלות מביאה על האדם את העצב, ועימו את הייאוש והדכדוך, שהם מקור כל הרע, שלא נותנת לאדם להתגבר על תעתועי יצרו.
 
אמר הרמח"ל בספרו "מסילת ישרים" בביאור מידת הזריזות: "'זריזים מקדימים למצות', הוא מה שאמר התנא באבות 'הוי עז כנמר וקל כנשר ורץ כצבי וגיבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים', שאם יעשה האדם מעשיו בזריזות יגיע לעשיית רצון קונו.
 
ככל שהאדם יזדרז לעשות רצון קונו, כך יהיה בידו להתעלות באותם דברים, ולהגיע לדרך הרצויה בעבודתו התמידית.
 
רבים מהמידות הקלוקלות שנתקל בהן האדם בסדר יומו, מקורן בעצלות, אם יידע האדם ללכת בזריזות לכל דבר ועניין, הספקו יהיה רב יותר, והסיפוק יקדם את עלייתו הרוחנית.
 
לא רק את עלייתו הרוחנית... בכוח הזריזות ומיעוט העצלות אדם יכול להגיע להישגים משמעותיים, לנצל את זמנו עד תום, את יכולותיו וכישוריו.
 
היצר רוצה לעמעם את את הנר הדולק בנו עד כדי דעיכה, כדי שנתייאש מעצמנו ומחיינו, לא נשקיע, לא נתקדם וכן נחייה את חיינו בעצלתיים, ללא התקדמות ועליה, אלא בירידה מתמדת עד שאול החיים...
 
הרם את עצמך גם כשקשה, הסתכל על הדברים הטובים שיש בך ולך, תפנק את עצמך לעיתים ממטעמי העולם הזה כדי להחדיר בך כוחות ועוצמות לעלות מעלה מעלה...
 
עצלות היא הסוד של היצר להוריד אותך מטה, אל תתן לו את התענוג הזה, מנע מעצמך את הנפילה הזו...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (132 מדרגים)

רוצה לראות ישועות? לחצ/י כאן

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אין מקרה בעולם

מה גילה הסטודנט יואב כאשר חיפש את קברו של הרב ישראל משקלוב?

פרנסה מן השמים

צריכים אנו לבטוח בבורא שייתן לנו את פרנסתנו ברווח כך נוכל לפנות זמננו לתורה ולמשפחה

סגולות נבחרות


תהילים נגד עין הרע

פרק ל"א בתהילים - תהילים לעין הרע. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד. בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי. הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי.

5 סגולות למציאת חן אמיתי בעיני הזולת

על האדם להרבות בתפילה ותחנונים, כמו גם בסגולות שונות – כדי לזכות לחן אמיתי, חן של קדושה, חן שניתן כעזרה מן השמיים ומפלס את הדרך בכל ענייני העולם הזה, כדוגמת מציאת הזיווג, שלום בית, מקום עבודה (פרנסה) ועוד

סגולה לזכות לבנים

סגולה ממרן החיד"א, ביום שתטבול האישה תתן שמן לעילוי נשמת רבי מאיר ותאמר קודם את הנוסח הבא

סגולה לאריכות ימים

...ותבטל מעלינו כל גזירות קשות ורעות, ובצל כנפיך תסתירנו, ונהיה בריאים בכל אברינו וגידינו, ותשמרנו מכל צרה, ומכל פחד, ומכל חולי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |