רבי יחזקאל לוינשטיין – סיפור מחכים על עצלות

לא היה קיים אצלו המושג: "אם קשה, אהיה בלי זה", חלילה מלהתעצל. אם למען התועלת יש בו צורך היה משתדל לעשות זאת בעצמו ולא להטריח אחרים שיעשו עבורו

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ


 
המשגיח הגאון רבי יחזקאל לוינשטיין עקר את העצלות לחלוטין. אף בסוף ימיו בהיותו קרוב לתשעים שנה, כשההליכה קשתה עליו ונצרך לעיין בספר, קם ממקומו והלך לארון הספרים להביא את הספר הנדרש, למרות שלעיתים היה צריך להתכופף כדי להוציאו.
 
לא היה קיים אצלו המושג: "אם קשה, אהיה בלי זה", חלילה מלהתעצל. אם למען התועלת יש בו צורך היה משתדל לעשות זאת בעצמו ולא להטריח אחרים שיעשו עבורו.
 
בכל שאר ענייניו לא נתן למידת העצלות להשאיר בו אפילו רושם. כל ימי חייו עמד כחייל בקרב, ללא הסח דעת מהמלחמה. הוא נהג כל ימיו לא להישען על משענת הכיסא. תמיד ישב בלי להשעין את גבו, כדי לשבור את היצר, להתרחק מהעצלות ולהיות באימה ויראה.
 
בימיו האחרונים בעת שכוחותיו תשו, לא הסכים לוותר על מנהגו - לא השעין את גבו, לא בחדר, לא במונית או באוטובוס... רק כדי להיות זריז בעבודת ה' יתברך.
 
מקור כל הקושי בדרך אל העליה הרוחנית, במיוחד בעבודת האדם היא - מידת העצלות. מידת העצלות מביאה על האדם את העצב, ועימו את הייאוש והדכדוך, שהם מקור כל הרע, שלא נותנת לאדם להתגבר על תעתועי יצרו.
 
אמר הרמח"ל בספרו "מסילת ישרים" בביאור מידת הזריזות: "'זריזים מקדימים למצות', הוא מה שאמר התנא באבות 'הוי עז כנמר וקל כנשר ורץ כצבי וגיבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים', שאם יעשה האדם מעשיו בזריזות יגיע לעשיית רצון קונו.
 
ככל שהאדם יזדרז לעשות רצון קונו, כך יהיה בידו להתעלות באותם דברים, ולהגיע לדרך הרצויה בעבודתו התמידית.
 
רבים מהמידות הקלוקלות שנתקל בהן האדם בסדר יומו, מקורן בעצלות, אם יידע האדם ללכת בזריזות לכל דבר ועניין, הספקו יהיה רב יותר, והסיפוק יקדם את עלייתו הרוחנית.
 
לא רק את עלייתו הרוחנית... בכוח הזריזות ומיעוט העצלות אדם יכול להגיע להישגים משמעותיים, לנצל את זמנו עד תום, את יכולותיו וכישוריו.
 
היצר רוצה לעמעם את את הנר הדולק בנו עד כדי דעיכה, כדי שנתייאש מעצמנו ומחיינו, לא נשקיע, לא נתקדם וכן נחייה את חיינו בעצלתיים, ללא התקדמות ועליה, אלא בירידה מתמדת עד שאול החיים...
 
הרם את עצמך גם כשקשה, הסתכל על הדברים הטובים שיש בך ולך, תפנק את עצמך לעיתים ממטעמי העולם הזה כדי להחדיר בך כוחות ועוצמות לעלות מעלה מעלה...
 
עצלות היא הסוד של היצר להוריד אותך מטה, אל תתן לו את התענוג הזה, מנע מעצמך את הנפילה הזו...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (134 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אנו חבל ההצלה של האחר

לא תמיד אנו מבינים מדוע הקושי הגיע אלינו, לפעמים הוא בא כדי לחשל אותנו, ולהיות אנו בעצמנו חבל ההצלה של האחר

מתי אדם מודה? כשיש לו חיסרון

בורא עולם רוצה אותך קרוב אליו, לכן לא תמיד נותן לך את כל צרכיך, אולם אם תתפלל, תתן הודיה, תדבר עם הבורא, תכניס אותו לחייך, גם כשיש לך, גם כשהכול טוב, הוא ידאג שהטוב הזה לא ימוש מביתך

הסוד לישועה - ביטחון בבורא בכל מצב

כשיש לאדם על מי לסמוך, הוא כביכול "מזניח" את ביטחונו בבורא עולם, וכל יהבו וביטחונו על אותו אדם. אף שיש לאדם קשרים וכישורים, צריך הוא לשים קודם את ביטחונו בבורא, וכשיש לאדם ביטחון גמור בקב"ה הוא יזכה לישועות רבות

כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


סגולות הערבה מ"חבטת הערבה"

כדאי לשמור כמה עלי ערבה של "חבטת הערבה" בארנק או ברכב, ובכלל לקחת אותם לכל מקום שיוצאים לדרך, זו סגולה לשמירה

סגולה לבנים טובים

הרב חיים פוקס - סגולה להריון ולבנים טובים, לזכות בפרי בטן ולראות נחת מהילדים

סגולה להצלחה

יקרא בכל יום פרשת וישלח, עד "שם המקום סוכות". חומש בראשית פרק לב' פסוק ד.
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |