רבי יחזקאל לוינשטיין – סיפור מחכים על עצלות

לא היה קיים אצלו המושג: "אם קשה, אהיה בלי זה", חלילה מלהתעצל. אם למען התועלת יש בו צורך היה משתדל לעשות זאת בעצמו ולא להטריח אחרים שיעשו עבורו

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו


 
המשגיח הגאון רבי יחזקאל לוינשטיין עקר את העצלות לחלוטין. אף בסוף ימיו בהיותו קרוב לתשעים שנה, כשההליכה קשתה עליו ונצרך לעיין בספר, קם ממקומו והלך לארון הספרים להביא את הספר הנדרש, למרות שלעיתים היה צריך להתכופף כדי להוציאו.
 
לא היה קיים אצלו המושג: "אם קשה, אהיה בלי זה", חלילה מלהתעצל. אם למען התועלת יש בו צורך היה משתדל לעשות זאת בעצמו ולא להטריח אחרים שיעשו עבורו.
 
בכל שאר ענייניו לא נתן למידת העצלות להשאיר בו אפילו רושם. כל ימי חייו עמד כחייל בקרב, ללא הסח דעת מהמלחמה. הוא נהג כל ימיו לא להישען על משענת הכיסא. תמיד ישב בלי להשעין את גבו, כדי לשבור את היצר, להתרחק מהעצלות ולהיות באימה ויראה.
 
בימיו האחרונים בעת שכוחותיו תשו, לא הסכים לוותר על מנהגו - לא השעין את גבו, לא בחדר, לא במונית או באוטובוס... רק כדי להיות זריז בעבודת ה' יתברך.
 
מקור כל הקושי בדרך אל העליה הרוחנית, במיוחד בעבודת האדם היא - מידת העצלות. מידת העצלות מביאה על האדם את העצב, ועימו את הייאוש והדכדוך, שהם מקור כל הרע, שלא נותנת לאדם להתגבר על תעתועי יצרו.
 
אמר הרמח"ל בספרו "מסילת ישרים" בביאור מידת הזריזות: "'זריזים מקדימים למצות', הוא מה שאמר התנא באבות 'הוי עז כנמר וקל כנשר ורץ כצבי וגיבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים', שאם יעשה האדם מעשיו בזריזות יגיע לעשיית רצון קונו.
 
ככל שהאדם יזדרז לעשות רצון קונו, כך יהיה בידו להתעלות באותם דברים, ולהגיע לדרך הרצויה בעבודתו התמידית.
 
רבים מהמידות הקלוקלות שנתקל בהן האדם בסדר יומו, מקורן בעצלות, אם יידע האדם ללכת בזריזות לכל דבר ועניין, הספקו יהיה רב יותר, והסיפוק יקדם את עלייתו הרוחנית.
 
לא רק את עלייתו הרוחנית... בכוח הזריזות ומיעוט העצלות אדם יכול להגיע להישגים משמעותיים, לנצל את זמנו עד תום, את יכולותיו וכישוריו.
 
היצר רוצה לעמעם את את הנר הדולק בנו עד כדי דעיכה, כדי שנתייאש מעצמנו ומחיינו, לא נשקיע, לא נתקדם וכן נחייה את חיינו בעצלתיים, ללא התקדמות ועליה, אלא בירידה מתמדת עד שאול החיים...
 
הרם את עצמך גם כשקשה, הסתכל על הדברים הטובים שיש בך ולך, תפנק את עצמך לעיתים ממטעמי העולם הזה כדי להחדיר בך כוחות ועוצמות לעלות מעלה מעלה...
 
עצלות היא הסוד של היצר להוריד אותך מטה, אל תתן לו את התענוג הזה, מנע מעצמך את הנפילה הזו...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (132 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


סגולה לחינוך ולילדים טובים

השל”ה הקדוש כותב שזו העצה לזכות לבנים תלמידי חכמים: תפילה, תפילה, ושוב תפילה. לעורר רחמי הבורא עלינו, להתחנן ולקרוע את השמים

סגולה לסובל מנדודי שינה

"וַיְהִי הַשֶּׁמֶשׁ לָבוֹא וְתַרְדֵּמָה נָפְלָה עַל אַבְרָם וְהִנֵּה אֵימָה חֲשֵׁכָה גְדֹלָה נֹפֶלֶת עָלָיו"

סגולה לזרע בר קיימא

סגולה לזרע בר קיימא להדליק 3 נרות לנשמת יעקב אבינו, יששכר בן יעקב, לאה אמנו ולתת צדקה ליד כל נר. לאחר מכן לקרוא פסוקים י"ב-י"ח מפרק ל' בספר בראשית

סגולה ותפילה לזיווג לאישה - מרבי נחמן

תפילה לזיווג לאישה, למציאת בן זוג, מליקוטי תפילות של רבי נחמן מברסלב זיע"א: "אותו איש שתמציא לי לזיווגי יהא איש טוב, איש נאה במעשיו, בעל מעשים טובים, בעל חן, איש משכיל וירא אלוהים, רודף צדקה וגומל חסד"

סגולה נגד פחד

יאמר תפילת 'עלינו לשבח' ואחריה יקרא פסוק כ"ה בפרק ג' בספר משלי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |