כבר אמרתם תודה היום?

מדוע הרב יעקב יוסף זצ"ל בירך ברכת האורח גם בברכת מעין שלוש? תלמידו של הרב מספר על הכרת הטוב של רבו

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

לרב יעקב יוסף הייתה מידה של הכרת הטוב באופן מעורר השתאות. על כל דבר קטן שעשיתי למענו היה מודה לי. בכל שבוע, הייתי נותן לרב כיבוד קל בחזרה לביתו, על מנת להשביע את רעבונו, ולהשיב את נפשו לאחר שעות של מסירת שיעורים ברצף.
 
באופן קבוע, לאחר שהרב היה מסיים לאכול ומברך ברכת "מעין שלוש" הוא היה מברך את "ברכת האורח" שאומרים בברכת המזון: "הרחמן הוא יברך את בעל הבית הזה, ובעל הסעודה הזו, הוא ובניו ואשתו וכל אשר לו..." למרות שזו הייתה ארוחה קטנה, ומצד הדין לא מברכים עליה ברכת האורח, הוא הרגיש צורך להודות לי בברכה זו.
 
כשלא יכולתי להסיע את הרב לשיעורים, עקב שמחה משפחתית וכדומה, בני היה מסיע את הרב, וכמובן שהייתי נותן לו את הכיבוד שיגיש לרב בדרך חזרה מהשיעורים.
 
גם אז הרב לא חרג ממנהגו, לאחר שהרב היה מסיים לברך את ברכת "מעין שלוש", היה נוטל את הטלפון מחייג אליי, וכיוון שהייתי באירוע ולא הייתי עונה לו, הוא היה מברך אותי בברכת האורח בהקלטה בתא הקולי.
 
בגמר השמחה המשפחתית הייתי מאזין להודעות בתא קולי, והייתי מתפלא לשמוע שחכם יעקב מברך אותי את ברכת האורח בתא הקולי.
 
מאחר וזה לא היה לכבודו של הרב שאינני עונה לו, ומכיוון שידעתי את השעה בה הרב מתקשר לברך אותי, השתדלתי לצאת אל מחוץ לאולם, כדי להשיב לשיחתו של הרב, ולשמוע בשידור חי את ברכת האורח שלו (שאלתיאל, תלמידו המובהק של הרב יעקב יוסף)
 
ברכת "האורח" שבברכת המזון נכתבה כדי שנכיר תודה למארח שטרח בשבילנו, שנתן מעצמו ומזמנו בשבילנו. חז"ל תיקנו אותה כדי לחנך אותנו לומר תודה ולברך את החבר.
 
כשאתה מכיר תודה לחבר על כל מעשה שעשה איתך אתה גורם לו לתת לך עוד, מי לא רוצה לקבל תודה עבור מעשה שעשה? התודה נצרכת גם לנותן וגם למקבל.
 
הודיה על דבר פעוט היא כתשלום על מעשה שנעשה עבורך, אל תכפור בטובה שקיבלת, אדם שטרח עבורך ונתן מזמנו מתמלא בכוחות כשאתה מכיר ומוקיר לו תודה.
 
בכול יום ויום בורא עולם שולח לנו מתנות קטנות וגדולות, הוא אינו מצפה לתודה, הוא מחיה אותנו בכול רגע גם אם אנו לא מודים לו על כך. אולם אם נודה לו בכול יום, נפנה לנו חמש דקות ונתייחד עימו, נספר לו על מצוקותנו ונודה לו על הטוב שיש לנו, נקבל ממנו הרבה יותר ממה שבעצם מגיע לנו...
 
תודה... מילה קטנה עם משמעות גדולה...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


סגולה לחינוך ולילדים טובים

השל”ה הקדוש כותב שזו העצה לזכות לבנים תלמידי חכמים: תפילה, תפילה, ושוב תפילה. לעורר רחמי הבורא עלינו, להתחנן ולקרוע את השמים

סגולה לרפואה

אמירת תהילים פרק ו': 'תפלה נוראה לכל אדם להתפלל בחליו, שהשם יתברך ירפא אותו רפואת הנפש ורפואת הגוף. וכל חולה המתפלל תפלה זו בכוונה ובלב נשבר ונדכה, בטוח הוא שהקב"ה יקבל תפלתו.'
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |