כבר אמרתם תודה היום?

מדוע הרב יעקב יוסף זצ"ל בירך ברכת האורח גם בברכת מעין שלוש? תלמידו של הרב מספר על הכרת הטוב של רבו

21/08/18 | י' אלול התשע"ח

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

לרב יעקב יוסף הייתה מידה של הכרת הטוב באופן מעורר השתאות. על כל דבר קטן שעשיתי למענו היה מודה לי. בכל שבוע, הייתי נותן לרב כיבוד קל בחזרה לביתו, על מנת להשביע את רעבונו, ולהשיב את נפשו לאחר שעות של מסירת שיעורים ברצף.
 
באופן קבוע, לאחר שהרב היה מסיים לאכול ומברך ברכת "מעין שלוש" הוא היה מברך את "ברכת האורח" שאומרים בברכת המזון: "הרחמן הוא יברך את בעל הבית הזה, ובעל הסעודה הזו, הוא ובניו ואשתו וכל אשר לו..." למרות שזו הייתה ארוחה קטנה, ומצד הדין לא מברכים עליה ברכת האורח, הוא הרגיש צורך להודות לי בברכה זו.
 
כשלא יכולתי להסיע את הרב לשיעורים, עקב שמחה משפחתית וכדומה, בני היה מסיע את הרב, וכמובן שהייתי נותן לו את הכיבוד שיגיש לרב בדרך חזרה מהשיעורים.
 
גם אז הרב לא חרג ממנהגו, לאחר שהרב היה מסיים לברך את ברכת "מעין שלוש", היה נוטל את הטלפון מחייג אליי, וכיוון שהייתי באירוע ולא הייתי עונה לו, הוא היה מברך אותי בברכת האורח בהקלטה בתא הקולי.
 
בגמר השמחה המשפחתית הייתי מאזין להודעות בתא קולי, והייתי מתפלא לשמוע שחכם יעקב מברך אותי את ברכת האורח בתא הקולי.
 
מאחר וזה לא היה לכבודו של הרב שאינני עונה לו, ומכיוון שידעתי את השעה בה הרב מתקשר לברך אותי, השתדלתי לצאת אל מחוץ לאולם, כדי להשיב לשיחתו של הרב, ולשמוע בשידור חי את ברכת האורח שלו (שאלתיאל, תלמידו המובהק של הרב יעקב יוסף)
 
ברכת "האורח" שבברכת המזון נכתבה כדי שנכיר תודה למארח שטרח בשבילנו, שנתן מעצמו ומזמנו בשבילנו. חז"ל תיקנו אותה כדי לחנך אותנו לומר תודה ולברך את החבר.
 
כשאתה מכיר תודה לחבר על כל מעשה שעשה איתך אתה גורם לו לתת לך עוד, מי לא רוצה לקבל תודה עבור מעשה שעשה? התודה נצרכת גם לנותן וגם למקבל.
 
הודיה על דבר פעוט היא כתשלום על מעשה שנעשה עבורך, אל תכפור בטובה שקיבלת, אדם שטרח עבורך ונתן מזמנו מתמלא בכוחות כשאתה מכיר ומוקיר לו תודה.
 
בכול יום ויום בורא עולם שולח לנו מתנות קטנות וגדולות, הוא אינו מצפה לתודה, הוא מחיה אותנו בכול רגע גם אם אנו לא מודים לו על כך. אולם אם נודה לו בכול יום, נפנה לנו חמש דקות ונתייחד עימו, נספר לו על מצוקותנו ונודה לו על הטוב שיש לנו, נקבל ממנו הרבה יותר ממה שבעצם מגיע לנו...
 
תודה... מילה קטנה עם משמעות גדולה...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אין מקרה בעולם

מה גילה הסטודנט יואב כאשר חיפש את קברו של הרב ישראל משקלוב?

פרנסה מן השמים

צריכים אנו לבטוח בבורא שייתן לנו את פרנסתנו ברווח כך נוכל לפנות זמננו לתורה ולמשפחה

סגולות נבחרות


עצה לעורר השמחה בעבודת ה’

נִגּוּן אֶחָד שֶׁל קְדֻשָּׁה שֶׁנִּכְנָס לַלֵּב מְעוֹרֵר וּמְרַגֵּשׁ וְעַד כְּדֵי דְּמָעוֹת שֶׁל דְּבֵקוּת בַּה'

סגולות הערבה מ"חבטת הערבה"

כדאי לשמור כמה עלי ערבה של "חבטת הערבה" בארנק או ברכב, ובכלל לקחת אותם לכל מקום שיוצאים לדרך, זו סגולה לשמירה

תהילים לזיווג הגון מהשל"ה הקדוש

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יְיָ אֱלֹהַי וֵאלֹהֵי אֲבוֹתַי, שֶׁתַּמְצִיא לִי בְּרַחֲמֶיךָ הָרַבִּים וּבַחֲסָדֶיךָ הַגְּדוֹלִים אֶת זִוּוּגִי הָרָאוּי לִי בִּזְמַנּוֹ. זִוּוּג הָגוּן הָרָאוּי לְהוֹלִיד תַּלְמִיד חָכָם, גָּדוֹל בְּתוֹרָה וּבְיִרְאָה, מִזֶּרַע צַדִּיקִים וְאַנְשֵׁי אֱמֶת וִירְאֵי חֵטְא
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |