עד כמה גדולה מעלתה של שמירת הלשון מספר הסיפור הבא

מעשה במקורבו של ה"חפץ חיים" אשר על אף שדרשתו לא השפיעה על הקהל זכה בגמול גדול עליה

26/05/19 | כ"א אייר התשע"ט

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

באחד הימים הגיע אחד ממקורביו של ה"חפץ חיים" והתאונן בפניו כי דרש לפני קהל גדול במשך שעתיים אך לא עלה בידו להשפיע על איש מקהל שומעיו, "אם כן מה תועלת יש בדרשתי?" שאל.

השיבו ה"חפץ חיים": "ידועים דברי הגאון מווילנא שבעד כל רגע ורגע שהאדם שם מחסום לפיו זוכה לאור הגנוז שאין לבן תמותה שום מושג מנעימותו. חשוב, אם זהו השכר עבור רגע אחד, הלא אין שיעור לשכר שתקבל על כך שעלה בידך לשים מחסום לפיהם של ציבור גדול במשך שעתיים, שבכל אותו זמן נמנעו מלשון הרע, רכילות ושאר דיבורים אסורים." ('מעשי למלך')

מעלת השתיקה היא בהחלט מעלה עצומה היכולה להביא אותך לעונג צרוף, לאור הגנוז. אך לא רק זאת, אדם מציל עצמו מנזק חמור וגדול יותר, היכול להיגרם לו מדיבור בגנות חברו - זכויותיו יכולים לעבור אל אותו אדם שדיבר עליו.

אדם עומל כל חייו כדי לבנות את עולמו האמיתי וברגע האמת נשאר בלי כלום, למה? בגלל דיבור על האחר. כל דמעות שיוריד, כל צער שיצטער, כל בקשה ותחנון שיבקש, כנראה לא יעזרו לו והוא ישאר קרח ממצוות. לשלוט על הפה זו בהחלט משימה לא פשוטה, אולם אם לפני שאנו עומדים "להמטיר" צרור של מילים על חברינו נזכור את דברי "חובות הלבבות" ונעצור את הלשון, נוכל להציל את זכויותנו ולהשאירם אצלנו.

לא רק שנזכה בזה, אלא שלא נגרום לאדם שאנו עומדים לדבר עליו ריחוק מאיתנו. להיפך, אנו עוד נתקרב אליו ונראה בו דווקא את הטוב.

(ספר החיזוק יומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (2 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אין מקרה בעולם

מה גילה הסטודנט יואב כאשר חיפש את קברו של הרב ישראל משקלוב?

פרנסה מן השמים

צריכים אנו לבטוח בבורא שייתן לנו את פרנסתנו ברווח כך נוכל לפנות זמננו לתורה ולמשפחה

סגולות נבחרות


סגולה לקנית או מכירת דירה

וְיֹאמַר פְּסוּקִים דִּלְהַלָּן בְּהִתְבּוֹנְנוּת וּבֶאֱמוּנָה וְיִתְפַּלֵּל לַה' שֶׁיַּעַזְרוֹ אַחַר שֶׁבְּיָדוֹ ית' אֵין מַעֲצוֹר מִלְּהוֹשִׁיעוֹ כָּרֶגַע

סגולה למי שנודע לו על חולי מסוים שתקף אותו

הַאי מַאן דְּחָלִישׁ, יוֹמָא קַמָּא לָא לְגָלֵי, כִּי הֵיכֵי דְּלָא לִתְרַע מַזָּלֵיהּ. דְּהַיְנוּ שֶׁלֹּא מִיָּד יְגַלֶּה חָלְיוֹ כְּדֵי שֶׁלֹּא יִשָּׁבֵר וְיִפֹּל מַזָּלוֹ
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |