מדוע ביקש ה"בעל קורא" כסף עבור הקריאה בתורה?

גבאי בית הכנסת סירב לשלם ל"בעל קורא" על מנת שיקרא בתורה, כשהתבררה לו סיבת הבקשה הופתע

05/05/19 | ל' ניסן התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

בחול המועד פסח התקיימה תפילת שחרית בבית כנסת בו נערכות תפילות במניינים רבים. כשהגיעו לקריאת התורה, חיפש גבאי המניין אחר "בעל קורא" שיקרא בתורה. שאל הגבאי מספר מתפללים האם יוכלו לקרוא, ונענה בשלילה. לפתע הבחין בבחור צעיר, שנראה משום מה מתאים לתפקיד.

האם אתה יודע לקרוא?" שאלו הגבאי

השיב הבחור: "אם כסף - אני מוכן".

הגבאי נדהם, "סוחר צעיר שכזה... מה עלה בדעתו?! קריאה של מספר דקות, שלא דורשת טרחה מיוחדת, והוא עוד מבקש כסף!" בפנים זועפות עזבו הגבאי, ופנה אל אדם אחר שהסכים למלא את המשימה.

תגובת הצעיר ניקרה בראשו של הגבאי במשך כל התפילה, "כמה נראה לו שיוכל לדרוש על קריאה קצרה שכזו? והלוא מעולם לא שמענו על אדם שביקש כסף תמורת זאת" חשב. שוב ושוב הפך בדעתו למצוא עליו נקודת זכות, אך לא מצא. בתום התפילה, החליט הגבאי לגשת אל הבחור ולנסות לברר את התעלומה.

הבחור חייך והסביר את דבריו: "ידידי היקר, היום חול המועד פסח, וכידוע לך אחת הקריאות בחול המועד, היא 'אם כסף תלווה את עמי'... כשביקשת ממני לקרוא, לא ידעתי אם היום קוראים את 'אם כסף' אם קריאה אחרת, לכן השבתי לך: 'אם כסף - אני מוכן', כלומר, אני בקי בטעמי קריאת 'אם כסף', אך אם זו קריאה אחרת, אז אינני יודע אותה.. ('ופריו מתוק')

"לֹא תַעֲשׂוּ עָוֶל בַּמִּשְׁפָּט לֹא תִשָּׂא פְנֵי דָל וְלֹא תֶהְדַּר פְּנֵי גָדוֹל בְּצֶדֶק תִּשְׁפֹּט עֲמִיתֶךָ" (ויקרא יט', ט')

"בְּצֶדֶק תִּשְׁפֹּט עֲמִיתֶךָ" - פירש רש"י: "הווי דן את כל האדם לכף זכות".

לימוד זכות על האחר הוא לא דבר פשוט, האדם נברא ישר, וכדי ללמד זכות צריך האדם לעקם את מחשבתו, להפוך את ההגיון ולמצוא פתח של לימוד זכות. כשאתה רואה דבר לא כשורה אצל האחר עליך להיזהר לא להגיע למסקנות שליליות, גם כשקשה להעלות על הדעת כל צד של זכות, הפוך בדבר ולמד זכות. כשאתה מלמד זכות על האחר אתה גורם במחשבה שלך, בפה שלך שגם בשמים ילמדו עליו זכות, יהפכו בדינו כדי לחפש צד זכות. ואתה יוצא נשכר מאד, לא רק שילמדו עליך זכות, יחפשו את הדברים הטובים שעשית, אלא זכית להציל נפשות, יתכן שקרעת מספר גזירות שעתידות היו לרדת על חברך.

אם הצלת נפש, הצלת עולם, אם הצלת עולם, הצלת גם את העולם שלך, יתכן גם זכית לעולם שכולו טוב, לעולם נצחי וטהור מכל רבב...

הסתכלות מחוץ לקופסה יכולה להעניק לך שפע גדול, ברכה ואהבת ישראל.

(ספר החיזוק היומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (4 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

כף זכות

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


תפילה סגולית למעוברת

נמצאת בהריון? קראי את התפילה למעוברת. יְהִי רָצון מִלְּפָנֶיךָ יְיָ אֱלוהֵינוּ וֵאלוהֵי אֲבותֵינוּ שֶׁתְּרַחֵם עַל כָּל מְעֻבְּרוֹת בְעַמְּךָ בֵית יִשְׂרָאֵל, וְתָקֵל מֵעֲלֵיהֶן את צַעַר עִבּוּרָן, וְתַצִּילֵן שֶׁלֹּא תַפֵּלְנָה וְלָדוֹתֵיהֶן

סגולה לשפע - תפילה לעני כי יעטוף

פרק ק"ב בתהילים - תפילה לעני כי יעטוף. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי ה' יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ: (ב) ה' שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא: (ג) אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי בְּיוֹם צַר לִי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |