9 עובדות על רבי שמחה בונים מפשיסחה שיום פטירתו י"ב אלול

רבי שמחה בונים מפשיסחה היה מגדולי המורים החסידיים, ממשיך דרכו של "היהודי הקדוש" מפשיסחה

03/09/19 | ג' אלול התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

  1. רבי שמחה בונים נולד בשנת תקכ"ה (1765) בוודז'סלאב, פולין, לרבי צבי הירש מחבר "ארץ צבי" ו"עשרה למאה".

  2. בילדותו נחשב רבי שמחה בונים לעילוי ונשלח ללמוד בישיבותיהם של רבי מרדכי בנעט, רבה הראשי של חבל הארץ מוראביה, בעיר ניקלשבורג שבצ'כיה. ובישיבתו של רבי ירמיהו רוזנבוים ממטרסדורף, אוסטריה.

  3. בנוסף ללימודי הקודש, למד רבי שמחה בונים מפשיסחה רוקחות, מדעים ושפות (גרמנית, פולנית ולטינית). רבי שמחה בונים הוסמך כרוקח ופתח בית מרקחת בפשיסחה, אשר פירנס אותו ברווחה.

  4. רבי שמחה בונים נישא לבתו של רבי משה אורברגר מבנדין, רבקה, אשר עם השנים הפכה לדמות רבנית אשר בחנה את התלמידים על ידיעותיהם בימות השבת.

  5. לאחר החתונה התקרב רבי בונים לחסידות לאדמו"ר החסידות רבי משה לייב מסאסוב, ומאוחר יותר נעשה לתלמידו של החוזה מלובלין (רבי יעקב יצחק הלוי הורוויץ), אשר כינה אותו "חכם". רבי שמחה בונים למד גם אצל רבי פישל מסטריקוב, שהיה מתלמידיו של המגיד ממזריטש (רבי דב בער, תלמידו של הבעל שם טוב ויורשו בהנהגת החסידות). לאחר מכן דבק רבי שמחה בונים ב"יהודי הקדוש" (רבי יעקב יצחק מפשיסחה), מייסד חסידות פשיסחה.

  6. החל משנת תקע"ד (1813), כשהוא בן 48, מילא רבי שמחה מבונים את מקומו של "היהודי הקדוש" ושיפר את שיטת פשיסחה, כשהעמיד במרכזה את הלמדנות ועמקות המחשבה לצד בניית אישיות עצמאית של התלמיד. בתקופתו גדל מספר התלמידים בבית המדרש. חסידות פשיסחה בהנהגתו של רבי שמחה בונים הייתה אליטיסטית, ויועדה לחסידים למדנים וחריפי שכל עם אישיות חזקה, ולא פנתה לפשוטי העם אשר חיפשו מופתים, סיוע בשידוכים או בפתרון בעיות פרנסה.

  7. בחצרו של הרב שמחה בונים למדו תלמוד וספרי מחשבה: מורה נבוכים, הכוזרי, האבן עזרא וספריו של המהר"ל מפראג. רבי שמחה בונים ייחס ערך לכוונה העומד מאחורי כל מעשה דתי, וחסידיו פקדו את התפילה רק כשהרגישו בעלי כוונה. בנוסף הקפיד רבי שמחה מבונים על חשיבות השמחה, מידת האמת והריחוק מן השקר ועדיפות ההבנה והחכמה על התמימות.

ללא האמת לא ייתכן שלום - השלום של רבי בונים מפשיסחה:

  1. רבי שמחה בונים הרבה לספר סיפורים ומשלים.

  2. רבי שמחה בונים מפשיסחה נפטר בי"ב אלול תקפ"ז (1827), כשהוא בן 62, ונקבר בפשיסחה. לאחר פטירתו המשיך את דרכו בנו, רבי אברהם משה, שנפטר בגיל צעיר. רוב תלמידיו של רבי שמחה בונים מפשיסחה הצטרפו לחצרו של תלמידו רבי מנחם מנדל מקוצק.

ענווה וגאווה - רבי שמחה בונים מפשיסחה:

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.4 (14 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה להינצל ממות סמוך ומאיים

הַמַּפְרִישׁ צְדָקָה מִמָּמוֹנוֹ כְּאִלּוּ וְנוֹתֵן מֵחַיָּיו, וְלָכֵן מִדָּה כְּנֶגֶד מִדָּה יָשׁוּבוּ לוֹ חַיָּיו

שמע ישראל - תפילת שמע ישראל

קריאת שמע ישראל - וְאָהַבְתָּ אֵת אֲדֹנָי אֱלֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ. וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם. עַל לְבָבֶךָ

סגולה גדולה מבעל המתוק מדבש

סגולה לזיווג הגון, לפרנסה, לזרע של קיימא, לרפואה ולכל הישועות - לומר 13 פעם מזמור יג בתהילים במשך 13 יום ותקובל בקשתו והיינו 13x13x13

תפילה סגולית להצלחה במשפט

עומדים לקראת משפט? לפניכם תפילה להצלחה במשפט. א לַמְנַצֵּחַ עַל הַשְּׁמִינִית מִזְמוֹר לְדָוִד: ב הוֹשִׁיעָה יְהוָה כִּי גָמַר חָסִיד כִּי פַסּוּ אֱמוּנִים מִבְּנֵי אָדָם: ג שָׁוְא יְדַבְּרוּ אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ שְׂפַת חֲלָקוֹת בְּלֵב וָלֵב יְדַבֵּרוּ: ד יַכְרֵת יְהוָה כָּל שִׂפְתֵי חֲלָקוֹת לָשׁוֹן מְדַבֶּרֶת גְּדֹלוֹת

סגולה מרבנו בחיי לבנים

כתב רבנו בחיי "כי לקצת מצוותיה של תורה פרות בעולם הזה" אחת מהן מסוגלת לפרי בטן, והרי היא לפניכם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |