9 עובדות על רבי שמחה בונים מפשיסחה שיום פטירתו י"ב אלול

רבי שמחה בונים מפשיסחה היה מגדולי המורים החסידיים, ממשיך דרכו של "היהודי הקדוש" מפשיסחה

03/09/19 | ג' אלול התשע"ט

 

קמחא דפסחא 2020 - היו שותפים, דווקא בימי הקורונה! לחצו כאן

למכירת חמץ אונליין לחצו כאן

  1. רבי שמחה בונים נולד בשנת תקכ"ה (1765) בוודז'סלאב, פולין, לרבי צבי הירש מחבר "ארץ צבי" ו"עשרה למאה".

  2. בילדותו נחשב רבי שמחה בונים לעילוי ונשלח ללמוד בישיבותיהם של רבי מרדכי בנעט, רבה הראשי של חבל הארץ מוראביה, בעיר ניקלשבורג שבצ'כיה. ובישיבתו של רבי ירמיהו רוזנבוים ממטרסדורף, אוסטריה.

  3. בנוסף ללימודי הקודש, למד רבי שמחה בונים מפשיסחה רוקחות, מדעים ושפות (גרמנית, פולנית ולטינית). רבי שמחה בונים הוסמך כרוקח ופתח בית מרקחת בפשיסחה, אשר פירנס אותו ברווחה.

  4. רבי שמחה בונים נישא לבתו של רבי משה אורברגר מבנדין, רבקה, אשר עם השנים הפכה לדמות רבנית אשר בחנה את התלמידים על ידיעותיהם בימות השבת.

  5. לאחר החתונה התקרב רבי בונים לחסידות לאדמו"ר החסידות רבי משה לייב מסאסוב, ומאוחר יותר נעשה לתלמידו של החוזה מלובלין (רבי יעקב יצחק הלוי הורוויץ), אשר כינה אותו "חכם". רבי שמחה בונים למד גם אצל רבי פישל מסטריקוב, שהיה מתלמידיו של המגיד ממזריטש (רבי דב בער, תלמידו של הבעל שם טוב ויורשו בהנהגת החסידות). לאחר מכן דבק רבי שמחה בונים ב"יהודי הקדוש" (רבי יעקב יצחק מפשיסחה), מייסד חסידות פשיסחה.

  6. החל משנת תקע"ד (1813), כשהוא בן 48, מילא רבי שמחה מבונים את מקומו של "היהודי הקדוש" ושיפר את שיטת פשיסחה, כשהעמיד במרכזה את הלמדנות ועמקות המחשבה לצד בניית אישיות עצמאית של התלמיד. בתקופתו גדל מספר התלמידים בבית המדרש. חסידות פשיסחה בהנהגתו של רבי שמחה בונים הייתה אליטיסטית, ויועדה לחסידים למדנים וחריפי שכל עם אישיות חזקה, ולא פנתה לפשוטי העם אשר חיפשו מופתים, סיוע בשידוכים או בפתרון בעיות פרנסה.

  7. בחצרו של הרב שמחה בונים למדו תלמוד וספרי מחשבה: מורה נבוכים, הכוזרי, האבן עזרא וספריו של המהר"ל מפראג. רבי שמחה בונים ייחס ערך לכוונה העומד מאחורי כל מעשה דתי, וחסידיו פקדו את התפילה רק כשהרגישו בעלי כוונה. בנוסף הקפיד רבי שמחה מבונים על חשיבות השמחה, מידת האמת והריחוק מן השקר ועדיפות ההבנה והחכמה על התמימות.

ללא האמת לא ייתכן שלום - השלום של רבי בונים מפשיסחה:

  1. רבי שמחה בונים הרבה לספר סיפורים ומשלים.

  2. רבי שמחה בונים מפשיסחה נפטר בי"ב אלול תקפ"ז (1827), כשהוא בן 62, ונקבר בפשיסחה. לאחר פטירתו המשיך את דרכו בנו, רבי אברהם משה, שנפטר בגיל צעיר. רוב תלמידיו של רבי שמחה בונים מפשיסחה הצטרפו לחצרו של תלמידו רבי מנחם מנדל מקוצק.

ענווה וגאווה - רבי שמחה בונים מפשיסחה:

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.4 (14 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה להצלחה בטסט

ריבונו של עולם, הריני עומד לפני מבחן בנהיגה. עזרני להיות מרוכז במבחן ולנהוג בדרך נכונה. כולל תהילים פרק נז ותהילים פרק קח

תפילה סגולית לזיווג

פרקי תהילים ותפילה למציאת זיווג. תהילים קכא. יְהִי רָצון מִלְּפָנֶיךָ שֶׁתְּבַטֵּל מִמֶּנִּי כֹּל עִכּוּבִים וּמְנִיעוֹת, וְתָאִיר קַרְנִי וְתַגְבִּיהַּ מַזָּלִי

תהילים להצלחה

מחפשים תהילים להצלחה? פרק נ"ז בתהילים ידוע כפרק תהילים להצלחה. כנסו לקריאה, ונתפלל ביחד אתכם שתזכו להצלחה רבה בע"ה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |