10 עובדות על המהר"ל מפראג שיום פטירתו י"ח אלול

רבי יהודה ליווא בן בצלאל, המהר"ל (מורנו הגדול רבי ליווא) מפראג, רב, פוסק הלכה, מקובל והוגה דעות

10/09/19 | י' אלול התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

 1. רבי יהודה ליווא בן בצלאל נולד בשנת הר"פ (1520) בעיר פוזנן שבפולין, לרבי בצלאל, שעבר מגרמניה לפולין. על פי המסורת, רבי יהודה ליווא הינו צאצא של בוסתנאי בן חנינאי (ראש הגולה בבבל, וראש ישיבת פומבדיתא במאה ה-7 לסה"נ), מצאצאי דוד המלך. רבי יהודה ליווא בן בצלאל היה בן הזקונים במשפחה של ארבעה בנים וכל אחיו היו תלמידי חכמים.

צפו ברב הרצל חודר: המהר"ל מפראג

 1. רבי יהודה לויוא, המהר"ל, קנה את השכלתו בישיבות פולין ברובה בלימוד עצמאי. המסורת מספרת כי למד ביחד עם רבי שלמה לוריא (מהרש"ל) בפוזנא מפי ראש הישיבה הרב יצחק קלויבר, אשר היה גם סבו של המהרש"ל.

 2. בשנת השי"ב (1552), כשהיה בן 32, נישא המהר"ל לפרל, בתו של שמואל שמעלקא רייך, מעשירי פוזנן. השניים הביאו לעולם שבעה ילדים, שש בנות ובן שנקרא על שם אביו של המהר"ל: בצלאל.

 3. המהר"ל ייסד את חברה קדישא בפראג וכתב את תקנותיה, אשר היו הבסיס לתקנות "חברא קדשא" באירופה כולה.

 4. כשמלאו למהר"ל 33, בשנת השי"ג (1553), מונה לאב בית הדין בעיר ניקלשבורג בחבל מוראביה שבצ'כיה, ולרב הקהילות במוראביה, תפקיד בו כיהן 20 שנה.

 5. בשנת השל"ג (1573), כשמלאו למהר"ל 53, הוא עבר להתגורר בעיר פראג וייסד בבית הכנסת המרכזי של פראג, "קלויז", בית מדרש שפעל על פי שיטתו של המהר"ל אשר דחה את שיטת הפלפול.

 6. בשנת השל"ח (1578) הודפס הספר הראשון של המהר"ל, "גור אריה" בפראג - חמישה כרכים ובהם ביאור לפירושו של רש"י על התורה. ספרו השני, "גבורת השם" הודפס בשנת ה'שמ"ב (1582) בקראקא.

 7. בשנת ה'שמ"ג (1583), כשהיה המהר"ל בן 63,  לאחר לא מונה לרב העיר פראג לאחר פטירת רבה וחזר להתגורר בעיר פוזנן, שם כיהן כרב במשך 4 שנים. בשנת השמ"ח (1588), שב לפראג לאחר פרישתו של הרב הראשי שלה והתגורר בה שלוש שנים כשהוא מנהיג את הקהילה ללא תואר.

 8. בשנת ה'שמט (1589), כשהוא בן 69, הודפס ספרו "דרך חיים" על מסכת אבות.

 9. בשנת השנ"ב (1592), כשהוא בן 72, ביקר המהר"ל בחצרו של הקיסר רודולף השני, הרב דוד גנזי, תלמידו העיד על הביקור כך: "והקיסר רודולפוס ברוב חסדו ואמתו שלח אליו וקרא אליו את הגאון הנ"ל, וקבלו בסבר פנים יפות, ודיבר אתו פה אל פה כאשר ידבר איש אל רעהו, ומהות ואיכות הדברים סתומים וחתומים ונעלמים הם." בשובו משם לפוזנן, החל לכהן כרבה של פולין, ושימש כאב בית דין וראש ישיבה במקום במשך חמש שנים.

 10. כשמלאו לרב 77, בשנת השנ"ז (1597) מונה המהר"ל לאב בית הדין וראש ישיבה בפראג, תפקיד אותו מילא במשך שנתיים בלבד, חמש שנים מאוחר יותר (ה'שס"ד 1604) עזב גם את תפקידו כאב בית הדין.

 11. בין השנים שנ"ח (1598) ש"ס (1600) הדפיס המהר"ל ארבעה מספריו: "באר הגולה" - ובו מאמרים להגנת היהדות, "נצח ישראל", "אור חדש"- על חג הפורים ו-"נר מצווה" - על חג החנוכה, הספר "תפארת ישראל" הודפס בוונציה.

צפו ברב זמיר כהן: מה הסוד מאחורי המפגש ההיסטורי בין יעקב ליוסף על פי המהר"ל מפראג

 1. בי"ח אלול ה'שס"ט (1609), כשהוא בן 89, הלך המהר"ל לעולמו, שלוש שנים מאוחר יותר נפטרה גם אשתו פרל.

 2. האגדה מספרת כי המהר"ל יצר גולם כדי להגן על הקהילה היהודית מרדיפות. וכך כתב האדמו"ר צבי אלימלך שפירא מדינוב ("בני יששכר"): "שהיה ידוע כעוסק בספר יצירה, וזוכה לרוח הקודש".  ואילו האדמו"ר רבי ישראל יצחק קאליש מוורקא (אבי חסידות וורקא) השווה את תורתו לתורת האר"י (אשר נולד ונפטר במהלך ימי חייו של המהר"ל). האדמו"ר רבי שמחה בונים מפשיסחה (ממשיך דרכו של "היהודי הקדוש") השווה את כתביו לספר הזוהר. המסורת מייחסת את הכתוב בדף השער של ספר התניא שכתב רבי שניאור זלמן מלאדי ("בעל התניא", מייסד חסידות חב"ד)  "על פי ספרים.. קדושי עליון" לספרי המהר"ל והשל"ה.

הרב יצחק בצרי: הסיפור המדהים על הגולם מפראג

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (19 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


עצה גדולה ונפלאה להחדרת האמונה

הַדִּבּוּרִים מַשְׁפִּיעִים מְאֹד עַל הַלֵּב, וְגַם כַּאֲשֶׁר הַלֵּב עֲדַיִן אֵינוֹ חָזָק בֶּאֱמוּנָה, חֲזָקָה וְהַבְטָחָה עַל דִּבּוּרֵי הָאֱמוּנָה שֶׁיִּכָּנְסוּ בְּלִבּוֹ

תפילה סגולית למעוברת

נמצאת בהריון? קראי את התפילה למעוברת. יְהִי רָצון מִלְּפָנֶיךָ יְיָ אֱלוהֵינוּ וֵאלוהֵי אֲבותֵינוּ שֶׁתְּרַחֵם עַל כָּל מְעֻבְּרוֹת בְעַמְּךָ בֵית יִשְׂרָאֵל, וְתָקֵל מֵעֲלֵיהֶן את צַעַר עִבּוּרָן, וְתַצִּילֵן שֶׁלֹּא תַפֵּלְנָה וְלָדוֹתֵיהֶן

שמע ישראל - תפילת שמע ישראל

קריאת שמע ישראל - וְאָהַבְתָּ אֵת אֲדֹנָי אֱלֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ. וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם. עַל לְבָבֶךָ
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |