האם עשית היום טובה ליהודי? הגשמת את תכלית בריאתך בעולם

אמר הבעל-שם-טוב: "נשמה יורדת לעולם הזה וחיה שבעים-שמונים שנה, כדי לעשות פעם אחת טובה ליהודי בגשמיות ובפרט ברוחניות"

05/01/19 | כ"ח טבת התשע"ט

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

באחד הימים הגיע רבי אייזל חריף זצ"ל אל אחד מעשירי עירו סלונים כדי להתרים אותו לצדקה עבור מצוות מתנות לאביונים בעד עניי עירו.

בראות העשיר את רב העיר מתדפק על דלת ביתו, התמלא שמחה וקיבלו במאור פנים, אך כשהבין את מטרת בואו של הרב, להתרימו לנתינת צדקה, השתמט אותו עשיר ואמר לרב: "יש לי אח עני מאד שעול פרנסתו עליי, אני תומך בו כל העת, אינני יכול לתמוך גם באחרים..."

לאחר ימים מספר התברר, כי אכן נכון הדבר שיש לו אח עני מאד, אך אותו בירור העלה אף שאותו אח העשיר אינו תומך בו כלל, והוא נאלץ לחזר על הפתחים. כשנודע הדבר לרבי אייזל הוא פגש באותו עשיר ואמר לו בשנינות: "חכמינו שנו 'הָאוֹמֵר שֶׁלִּי שֶׁלִּי וְשֶׁלְּךָ שֶׁלָּךְ, זוֹ מִידָּה בֵינוֹנִית. וְיֵשׁ אוֹמְרִים, זוֹ מִידַּת סְדוֹם' (אבות ה', א')

תמיד תמהתי כיצד מבינים אנו את הקיצוניות בין שתי המידות באמירה הזו - לאחד מידה זו מוגדרת כמידה בינונית, ואילו לשני היא מידת סדום?! כה קיצוני הוא ההבדל בין החולקים, הייתכן?

אולם עתה כשפגשתי בך, אומר לך כי כך הם פני הדברים: 'האומר שלי שלי ושלך שלך', היינו שאומר אני אפרנס את העני הקרוב לי ואתה תפרנס את העני הקרוב לך, הרי זו מידה בינונית, שכן לכל הפחות עוסק הוא במצוות הצדקה לעני הקרוב אליו.

אבל 'יש אומרים', היינו שיש כאלו שהם רק אומרים 'שלי שלי', והאמת היא שהם אינם נותנים ולו פרוטה אחת אף לעניים הקרובים אליהם, זו היא מידת סדום!" בעיר סדום היה חוק מאד ברור - אין להכניס אורחים וחלילה לא לתת לעניים ואף לקרובים.

רבים מאיתנו מושיטים יד לכל אדם, נותנים מהמעט כדי לעזור לאחר. אשרינו ומה טוב חלקנו. אמר הבעל-שם-טוב: "נשמה יורדת לעולם הזה וחיה שבעים-שמונים שנה, כדי לעשות פעם אחת טובה ליהודי בגשמיות ובפרט ברוחניות". לעיתים תכלית הירידה של נשמה לעולם הזה היא רק כדי לעשות טובה ליהודי!

שנים על גבי שנים אתה חי בעולם, אם פעם אחת עשית טובה לאחר, קיימת את תכלית ירידתך לעולם! אין אדם שלא עוזר, תומך ומסייע, אך עליו לזכור שתכלית עשיית החסד היא דווקא בבית, עם הקרובים לנו. הבית שלנו הוא מפעל לחסד, בכל יום אפשר לעשות עשרות מעשים טובים, דווקא מהבית נוכל להגיע לשלמות אמיתית.

לעיתים מעשיך הטובים יביאו לתכלית בואך לעולם, תמהל את מעשיך הטובים בצדקה וקיום מצוות, כך תוכל לבנות לעצמך חיים טובים ונצח נצחים...

מתוך הספר "החיזוק היומי". לרכישת הספר השני של "החיזוק היומי" יש ליצור קשר בטלפון - 0525581133

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.1 (133 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אין מקרה בעולם

מה גילה הסטודנט יואב כאשר חיפש את קברו של הרב ישראל משקלוב?

פרנסה מן השמים

צריכים אנו לבטוח בבורא שייתן לנו את פרנסתנו ברווח כך נוכל לפנות זמננו לתורה ולמשפחה

סגולות נבחרות


פרקי תהילים לעת צרה

אמירת תהילים - פרקים ל"ח, פ"ה, פ"ו, ק"ב - ידועה כמסוגלת לשעת צרה. פרקי התהילים לעת צרה - לפניכם

תפילה סגולית לבן זכר

מתפללים לבן זכר? לפניכם נוסח תפילה לבן זכר. ותִּתְפַּלֵּל חַנָּה וַתֹּאמַר עָלַץ לִבִּי בַּה', רָמָה קַרְנִי בַּה', רָחַב פִּי עַל אוֹיְבַי - כִּי שָׂמַחְתִּי בִּישׁוּעָתֶךָ. אֵין קָדוֹשׁ כַּה' - כִּי אֵין בִּלְתֶּךָ, וְאֵין צוּר כֵּאלֹהֵינוּ.

8 סגולות ללידה קלה

מחפשת סגולה ללידה קלה, שתסתיים בהצלחה ובלידה תקינה בע"ה? קראי את 8 הסגולות שאספנו עבורך

תפילה סגולית לשלום החיילים

התפללו לשלום החיילים - תפילה מיוחדת לשלום החיילים. אנא ה’ שמור והגן על עבדיך צאן מרעיתך חיילי צבא ההגנה לישראל, הצילם מפח יקוש, לא תאונה אליהם רעה, ונגע לא יקרב באהליהם, ותצילם מכל מיני פורענויות ותאונות המתרגשות לבא בעולם

תהילים נגד עין הרע

פרק ל"א בתהילים - תהילים לעין הרע. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד. בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי. הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי.

תהילים לרפואה ניתוח - פרק סגולתי לפניך

נמצאים לפני ניתוח? לפניכם פרק ק"ב בתהילים, הידוע כפרק המסוגל לרפואה. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי יְהוָה יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ. (ב) יְהוָה שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |