האם עשית היום טובה ליהודי? הגשמת את תכלית בריאתך בעולם

אמר הבעל-שם-טוב: "נשמה יורדת לעולם הזה וחיה שבעים-שמונים שנה, כדי לעשות פעם אחת טובה ליהודי בגשמיות ובפרט ברוחניות"

05/01/19 | כ"ח טבת התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

באחד הימים הגיע רבי אייזל חריף זצ"ל אל אחד מעשירי עירו סלונים כדי להתרים אותו לצדקה עבור מצוות מתנות לאביונים בעד עניי עירו.

בראות העשיר את רב העיר מתדפק על דלת ביתו, התמלא שמחה וקיבלו במאור פנים, אך כשהבין את מטרת בואו של הרב, להתרימו לנתינת צדקה, השתמט אותו עשיר ואמר לרב: "יש לי אח עני מאד שעול פרנסתו עליי, אני תומך בו כל העת, אינני יכול לתמוך גם באחרים..."

לאחר ימים מספר התברר, כי אכן נכון הדבר שיש לו אח עני מאד, אך אותו בירור העלה אף שאותו אח העשיר אינו תומך בו כלל, והוא נאלץ לחזר על הפתחים. כשנודע הדבר לרבי אייזל הוא פגש באותו עשיר ואמר לו בשנינות: "חכמינו שנו 'הָאוֹמֵר שֶׁלִּי שֶׁלִּי וְשֶׁלְּךָ שֶׁלָּךְ, זוֹ מִידָּה בֵינוֹנִית. וְיֵשׁ אוֹמְרִים, זוֹ מִידַּת סְדוֹם' (אבות ה', א')

תמיד תמהתי כיצד מבינים אנו את הקיצוניות בין שתי המידות באמירה הזו - לאחד מידה זו מוגדרת כמידה בינונית, ואילו לשני היא מידת סדום?! כה קיצוני הוא ההבדל בין החולקים, הייתכן?

אולם עתה כשפגשתי בך, אומר לך כי כך הם פני הדברים: 'האומר שלי שלי ושלך שלך', היינו שאומר אני אפרנס את העני הקרוב לי ואתה תפרנס את העני הקרוב לך, הרי זו מידה בינונית, שכן לכל הפחות עוסק הוא במצוות הצדקה לעני הקרוב אליו.

אבל 'יש אומרים', היינו שיש כאלו שהם רק אומרים 'שלי שלי', והאמת היא שהם אינם נותנים ולו פרוטה אחת אף לעניים הקרובים אליהם, זו היא מידת סדום!" בעיר סדום היה חוק מאד ברור - אין להכניס אורחים וחלילה לא לתת לעניים ואף לקרובים.

רבים מאיתנו מושיטים יד לכל אדם, נותנים מהמעט כדי לעזור לאחר. אשרינו ומה טוב חלקנו. אמר הבעל-שם-טוב: "נשמה יורדת לעולם הזה וחיה שבעים-שמונים שנה, כדי לעשות פעם אחת טובה ליהודי בגשמיות ובפרט ברוחניות". לעיתים תכלית הירידה של נשמה לעולם הזה היא רק כדי לעשות טובה ליהודי!

שנים על גבי שנים אתה חי בעולם, אם פעם אחת עשית טובה לאחר, קיימת את תכלית ירידתך לעולם! אין אדם שלא עוזר, תומך ומסייע, אך עליו לזכור שתכלית עשיית החסד היא דווקא בבית, עם הקרובים לנו. הבית שלנו הוא מפעל לחסד, בכל יום אפשר לעשות עשרות מעשים טובים, דווקא מהבית נוכל להגיע לשלמות אמיתית.

לעיתים מעשיך הטובים יביאו לתכלית בואך לעולם, תמהל את מעשיך הטובים בצדקה וקיום מצוות, כך תוכל לבנות לעצמך חיים טובים ונצח נצחים...

מתוך הספר "החיזוק היומי". לרכישת הספר השני של "החיזוק היומי" יש ליצור קשר בטלפון - 0525581133

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.2 (188 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


תפילה סגולית לפריון

מעוניינים להתפלל לפוריות? יהי רצון מלפניך ה’ אלוקי אלוקי אבותי שתזכה אותי ואת אשתי בפרי בטן. שידענו ה’ אלוקינו שזה רצונך, כי "לא תהו בראה - לשבת יצרה". ועל כן אנו באים אליך בתחינה

מזמור לתודה - סגולתו ונוסח מלא

פרק ק' בתהילים, המכונה גם 'מזמור לתודה' על שם הפתיח שלו, מיוחס למשה רבנו. בספרים הקדושים מצוין כי פרק זה מסוגל להשפיע על האדם שפע רוחני וגשמי גדול, אם יתמיד באמירתו מדי יום
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |