איך ניתן לומר תודה מתוך הקושי?

לא פשוט להודות על מעט טוב כשיש כל כך הרבה מר, לא קל לתת הודיה על הצלחה קטנה כשבכל הדרך רק נכשלנו, אולם הכרת הטוב שלנו לבורא עולם מתחילה דווקא בדברים הללו, במעט, בנקודה הלבנה המנצנצת בין שלל נקודות האופל

17/01/19 | י"א שבט התשע"ט

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

לאחר מלחמת העולם עלה רבי אהרן קדוש-ה' מבעלז לארץ. בשבת שירה, פרשת "בשלח", הזמינו את אחיו הגאון רבי מרדכי מבילגורייא לדרוש. החל הרב לדרוש ואמר: "לכאורה איך שייך להודות לה' על שניצלנו מהמלחמה הקשה, מאחר ואלפי יהודים נהרגו ונשרפו על קידוש השם. אולם מפרשת השבוע מוכח שדווקא כן צריך להודות.

 

"'...וַחֲמֻשִׁים עָלוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם' (שמות יג', יח') – פירש רש"י: 'רק אחד מחמישה עלה ממצרים, שאר האנשים, ארבעה חלקים מתו במצרים בשלושת ימי מכת החושך'. ובמדרש יש דעות שאחד מחמישים ניצל, ויש אומרים אחד מחמש מאות ניצל ויצא ממצרים. ועם כל הצער הגדול, הנותרים אמרו שירה לפני הקב"ה". סיים הרב את דרשתו ואמר: "אף על פי שרבים מבני ישראל נהרגו בשואה, בכל זאת על הניצולים להודות ולומר שירה." ('מעיינות איש')

 

לא פעם אנו חווים חוויות לא נעימות, הפסדים וקשיים, אכזבות ומכות. מלמדנו האדמו"ר מבלעז שצרכים אנו לתת הודיה ולומר שירה על המעט שכן יש לנו, עד מה שכן הצלחנו להשיג, על הדברים שנשארו בחיקנו.

 

לא פשוט להודות על מעט טוב כשיש כל כך הרבה מר, לא קל לתת הודיה על הצלחה קטנה כשבכל הדרך רק נכשלנו, אולם הכרת הטוב שלנו לבורא עולם מתחילה דווקא בדברים הללו, במעט, בנקודה הלבנה המנצנצת בין שלל נקודות האופל.

 

שיר ושבחה, הלל וזמרה, אלו צריכים להיות בפינו, ולא חלילה טרוניות ומענות. נתחיל להודות על המעט שכן יש לנו, כך נוכל תמיד להסתכל על הטוב, על היש ולא על מה שאין. ראייה טובה על ההצלחה הקטנה שכן הצלחת תמחק עשרות כישלונות שבהם כשלת.

 

מתוך הספר "החיזוק היומי". ניתן לרכוש את הספר השני של  "החיזוק היומי" בטל: 0525581133

 

 

 

 

 

 

 

 

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אין מקרה בעולם

מה גילה הסטודנט יואב כאשר חיפש את קברו של הרב ישראל משקלוב?

פרנסה מן השמים

צריכים אנו לבטוח בבורא שייתן לנו את פרנסתנו ברווח כך נוכל לפנות זמננו לתורה ולמשפחה

סגולות נבחרות


פרקי תהילים סגוליים - תפילה לרפואה

תפילה לרפואה, עבור כל מי שנזקק לרפואה שלמה. "יְיָ יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ יְיָ יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם".

סגולה מרבנו בחיי לבנים

כתב רבנו בחיי "כי לקצת מצוותיה של תורה פרות בעולם הזה" אחת מהן מסוגלת לפרי בטן, והרי היא לפניכם

תפילה סגולית להצלחה במשפט

עומדים לקראת משפט? לפניכם תפילה להצלחה במשפט. א לַמְנַצֵּחַ עַל הַשְּׁמִינִית מִזְמוֹר לְדָוִד: ב הוֹשִׁיעָה יְהוָה כִּי גָמַר חָסִיד כִּי פַסּוּ אֱמוּנִים מִבְּנֵי אָדָם: ג שָׁוְא יְדַבְּרוּ אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ שְׂפַת חֲלָקוֹת בְּלֵב וָלֵב יְדַבֵּרוּ: ד יַכְרֵת יְהוָה כָּל שִׂפְתֵי חֲלָקוֹת לָשׁוֹן מְדַבֶּרֶת גְּדֹלוֹת

תפילה סגולית לזיווג

פרקי תהילים ותפילה למציאת זיווג. תהילים קכא. יְהִי רָצון מִלְּפָנֶיךָ שֶׁתְּבַטֵּל מִמֶּנִּי כֹּל עִכּוּבִים וּמְנִיעוֹת, וְתָאִיר קַרְנִי וְתַגְבִּיהַּ מַזָּלִי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |