לקראת שבת – כך תקבלו את השבת כהלכתה

והנה מגיעה כניסת שבת, האורחת הקבועה שאנחנו מקבלים אותה אחת לשבוע, והיא מביאה בכנפיה את המרגוע ואת השלווה, מעין עולם הבא. אז איך תקבלו את השבת כהלכתה?

26/02/19 | כ"א אדר א' התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

השבת הוא היום המקודש והמרכזי של כל השבוע. בכל ימות השבוע אנחנו עסוקים וטרודים, המרוץ של היום יום מציב אותנו מול רצף משימות שלא נגמר אף פעם. והנה מגיעה  כניסת שבת, האורחת הקבועה שאנחנו מקבלים אותה אחת לשבוע, והיא מביאה בכנפיה את המרגוע ואת השלווה, את התחושה שכל המרוץ עומד מלכת, ורוגע ומנוחה מגיעים לעולם. המסכים מכובים, הטלפונים אינם בפעולה ואתם מתחברים לעצמכם ולמשפחה. מעין עולם הבא.

לקראת שבת – זמן כניסת השבת

יום שישי מגיע. ובו אנחנו נערכים לקראת היום הקדוש שקרב ובא. עלינו להכין את המאכלים, לערוך את הקניות ולוודא כי המזווה והמקרר שלנו מלאים בכל טוב לקראת שבת. ביום שישי אנחנו מכינים נרות שבת אותם תדליק האישה על פי זמני הדלקת נרות. חשוב לזכור ולבדוק מהם זמני כניסת שבת כיוון שהשעה משתנה משבוע לשבוע, בהתאם לתקופת השנה. כדי לקבל את השבת במועדה יש לבדוק בלוח המקומי שלכם באיזו שעה נכנסת השבת. מצווה מיוחדת להקדים לקבל את השבת ולהוסיף מחול על קודש. תיגש האישה אל הנרות המוכנים ותדליק אותם. לאחר ההדלקה היא מכסה את עיניה ומברכת את ברכת ההדלקה – ברוך אתה ה', אלוקינו מלך העולם, אשר קדשנו במצוותיו וציוונו להדליק נר של שבת. לאחר סיום הברכה מביטה האישה על הנרות ונהנית מהאור. אלו רגעים של עת רצון בהם היא יכולה להתפלל ולבקש את הבקשות האישיות שלה מעם בורא עולם. שייתן לה אהבה ואחווה, שייתן לה נחת ושמחה, פרנסה ורווחה וכל משאלות ליבה לטובה.

הכנת השולחן לסעודה

הכנת שולחן השבת יכולה להיעשות כבר ביום חמישי. על השולחן פורסים מפה בהירה וחגיגית, המפה משרה אווירה נעימה בחלל הבית, ומספרת לכם כי השבת פורסת את כנפיה על הבית שלכם. על השולחן תניחו שתי חלות שלמות – כיון שמצווה לברך המוציא בסעודות השבת על לחם משנה. על החלות פורסים מפית שמכסה אותן. לצד החלות מונח גביע לקידוש, יין או מיץ ענבים. מלח בו תטבלו את פרוסות החלה, וכמובן סכין לבציעת החלה השלמה לפרוסות.

שלום עליכם מלאכי השלום

לאחר קבלת שבת  ותפילת ערבית ניגשים לסעודה. אבל עוד קודם לכן שרים את הזמירות המוכרות כל כך – שלום עליכם מלאכי השלום. היות ובליל שבת מתלווים אל אבי המשפחה שני מלאכים הבאים יחד אתו מבית הכנסת. בני הבית מקבלים את המלאכים בשירה ונפרדים מהם לשלום.

אשת חיל מי ימצא וברכת הבנים

לקראת שבת טרחה אשת החיל רבות בהכנת האוכל וצרכי הסעודה. ואכן פוצח הבעל בשיר ומפאר את אשת החיל שלו. מזמור זה מרמז גם על התורה הקדושה שהיא דומה בנקודות מסוימות לאשת חיל. נהוג כי האב מברך את הילדים שלו, הוא מניח את ידו מעל ראשם ומברך אותם בברכת הבנים – ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה - לבנים, ישימך אלוקים כשרה רבקה רחל ולאה - לבנות. ולאחר מכן מסיים בברכת יברך ה'.

מקדשים על היין

כעת הגיע הזמן לקדש על היין. האב ממלא את הגביע ביין או במיץ ענבים ומתחיל בנוסח "ויכולו השמים והארץ" כל הנוכחים מאזינים ועונים אמן על הברכות. עם סיום הקידוש טועמים כל הסועדים מהיין, וניגשים ליטול את ידיהם לסעודה. גם כעת מברך האב על החלות ומוציא את כל הסועדים ידי חובת הברכה. הוא מחלק לכולם פרוסה מהחלה עליה ברך.

סעודת השבת

בסעודת השבת מצווה לאכול בשר ודגים וכל מטעמים. במהלך הסעודה שרים את זמירות השבת בנעימות. נהנים ממיטב המאכלים ומענגים את השבת. עם תום הסעודה מברכים ברכת המזון ומוסיפים "רצה והחליצנו" – לכבוד יום השבת.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.5 (4 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


המציאות עולה על כל דמיון

יש אירועים המתרחשים במציאות שהדמיון האנושי לא יכול ליצור, כזה הוא סיפורם של ג'סיקה גומז וארון ביירוס מארצות הברית

סוד האושר

להיות מאושר,זה משאלת לב של רבים אך הדבר ניתן ורבים זוכים לה

הקב"ה לא חייב לתת לך

"אם את תעשי למען אנשים מה שאת לא חייבת, מן השמים יעשו אתך מה שלא חייבים לך" אמר הרה"ג שלמה זלמן אויערבך

נבואה או הונאה?

מה עומד מאחורי צילום שהועבר ברשת וטוען כי ה"בני יששכר" חזה את עלייתו של בני גנץ

סגולות נבחרות


תפילה סגולית לאהבה

פרק קל"ט בתהילים מסוגל להבאת זוגיות ואהבה. (א) לַמְנַצֵּחַ לְדָוִד מִזְמוֹר יְהוָה חֲקַרְתַּנִי וַתֵּדָע: (ב) אַתָּה יָדַעְתָּ שִׁבְתִּי וְקוּמִי בַּנְתָּה לְרֵעִי מֵרָחוֹק: 

סגולה נגד מלשינים

סגולה נגד מלשינים לומר תהילים פרק ק"מ שחיבר דוד המלך על המלשינים, בפרט על דואג שהיה ראש הקושרים

סגולה לאריכות ימים

...ותבטל מעלינו כל גזירות קשות ורעות, ובצל כנפיך תסתירנו, ונהיה בריאים בכל אברינו וגידינו, ותשמרנו מכל צרה, ומכל פחד, ומכל חולי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |