העין הטובה של העשיר בחלקו

דבר תורה מחזק לקראת פורים, מאת הרב מנדל

05/06/16 | כ"ח אייר התשע"ו

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

נמצאים אנו בעיצומם של חודשי אדר, שמרבים בהם בשמחה. מידת השמחה היא מידה נפלאה, שבלעדיה אין לבן אדם כלום, אך מצד שני צריך לעמול ולטרוח כדי לקבל מידה זו.
חז"ל אומרים: "איזהו עשיר, השמח בחלקו". ומפרש המדרש שמואל שהמילה עשיר היא ראשי תיבות של: ע'יניים, ש'יניים, י'דיים, ר'גליים. כשאדם קם בבוקר ורואה שאבריו פועלים כשורה - זה לבדו צריך להביא אותו לשמחה הגדולה ביותר, וכן להודות ולהלל להשם יתברך על כל חסדיו.
ההתבוננות בחסדיו של ה' יכולה להביא את האדם למידת השמחה הגדולה ביותר. סיפר לי נהג רכב, שראה את חברו ממתין לאוטובוס ביום שרבי. מיד עצר והזמין אותו להיכנס לרכב. הוא שם לב שהיהודי הנכנס מלמל משהוא במשך דקה, ואח"כ שאל בשלומו ופתח בשיחה ארוכה. בגמר הנסיעה שאל הנהג את חברו: "מה מלמלת כשנכנסת לרכב?". השיב לו: "קיבלתי על עצמי שבכל פעם שאראה חסד מהשם - מיד אומר את פרק ק' בתהילים - מזמור לתודה. ומאז שאני נוהג כך, כל הזמן אני רואה את חסדיו של ה', ויוצא לי לומר עשרות פעמים ביום 'מזמור לתודה'. הדבר מביא אותי לשמחה גדולה, בראותי השגחה פרטית כל כל צעד ושעל. אני רואה בחוש שיש מי שדואג לכל מחסורי".
כפי שניתן להיווכח ממקרים רבים נוספים, עצם ההודיה לה' מביאה עוד שפע ועוד ברכה עד בלי די. וכמו שפירש רבי אלימלך מליזענסק, "הודו להשם כי טוב" – כשאדם מודה לה' על כל הטוב, אז ה' הגדול עושה "כי לעולם חסד". כך ימשיכו החסדים על האדם בתמידיות. הבה נתמיד בהודיה, נתבונן בחסדיו של השם, ועל ידי זה נזכה כולנו לראות את הטוב בלבד, והשמחה תבוא מאליו.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תהילים להצלחה במשפט

עומדים לפני משפט? לפניכם פרקי תהילים להצלחה במשפט, כפי שהובאו ע"י הרב הגאון יעקב אדלשטיין זצ"ל

חרדות ופחדים - 7 סגולות

מי שאחזו פחד פתאום, יאמר שלוש פעמים את הפסוק: "השם הושיעה, המלך יעננו ביום קראנו". ויש עוד 6 סגולות לחרדות ופחדים
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |