לא רק תהילים: 5 נקודות על חשיבות לימוד הלכה יומי

מה אמרו גדולי ישראל על חשיבות לימוד ההלכה, ומהם חלקי השולחן ערוך? סקירה קצרה ותמציתית

20/12/16 | כ' כסלו התשע"ז

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

לימוד תורה ובכלל זה לימוד הלכות – אינו כלימוד של כל חוכמה אחרת. חוכמה אחרת אינה מחייבת את האדם להשית חייו וכל הנהגותיו על פיה, אולם התורה, מלשון הוראה, מורה לכל יהודי את דרך החיים הנכונה בה יחיה.
1. מעבר לכל ידע או הבנה נשגבת שאנו מצווים להשיג במסגרת הלימוד, לימוד התורה 'עץ חיים' למחזיקים בה - עץ שמזין את שורשינו כל זמן שאנחנו מחוברים אליו. על כן, היחס שלנו ללימוד התורה וההלכה (החלק המעשי של הלימוד) מוכרח להיות כאל מטרת על המקדשת את החיים בעצמם. 
2. ספר ההלכות בעצם מתווה את דרכנו ואת אופן התנהגותנו בכל תחום מתחומי החיים. פסיקת ההלכה של רוב הספרדים נעשית על פי הספר 'שולחן ערוך' אותו חיבר ר' יוסף קארו, והוא בעצם קיצור של ההלכות המופיעות בספר 'בית יוסף'. אחינו האשכנזים לעומת זאת, נוהגים על פי משנתו של ר' משה איסרליש (המכונה הרמ"א). שולחן ערוך מחולק לארבעה חלקים עיקריים: אורח חיים, יורה דעה, אבן העזר וחושן משפט.
אורח חיים – מדבר על הנהגות האדם ביומיום כגון: סדר השכמת הבוקר, ציצית ותפילין, תפילה, שבת, חגים ועוד.
יורה דעה – מדבר על הלכות שחיטה, איסור והיתר, דיני כשרות, דיני נידה, דיני ריבית, דיני נדרים ועוד.
אבן העזר – עוסק בדיני משפחה (נישואין וגירושין) והלכות אישות.
חושן משפט – עוסק בהלכות ממונות, דיני בית דין, הדין האזרחי והפלילי והנהגות לדיינים.

3. לימוד ההלכות הוא הכרחי לכל יהודי, היות ורק בעזרתו יוכל האדם להיזהר ולדקדק בכל פרטי התורה, לבל ייכשל באיסור או בביטול עשה. כשאדם אינו לומד הלכות כראוי, יכול בנקל להיכשל באיסורי תורה, בלי לדעת כלל שיש איסור בדבר זה. 
4. במסכת מגילה מכונה ההלכה בתואר 'כתרה של תורה', והאדמו"ר הזקן מבאר שכשם שה'כתר' נמצא על ראש האדם ומקיף אותו, כך ההלכה מקיפה את חוכמת התורה ועוזרת בהבנתה, ובעצם דרכה אפשר להגיע לקיום רצון ה'. ובכדי להשיג ו'לתפוש' בשלימות את הרצון האלוקי מהאדם, צריך כל יהודי ללמוד היטב את כל דיני התורה.
5. לפניכם דברים שנאמרו מפי גדולי ישראל על חשיבות לימוד ההלכות: 
מרן הרה"ג ר' עובדיה יוסף זצ"ל, במעמד סיום הש"ס בבלי, אדר תשס"ה: "אני מבקש מהמגידי שיעור היקרים שיחיו, שאחרי סיום השיעור ב'דף היומי', ילמדו 'עמוד היומי' בשולחן ערוך ומשנה ברורה. כך ילמדו גם הלכות, ויקוים בהם 'כל השונה הלכות בכל יום, מובטח לו שהוא בן העולם הבא'".
ממכתב ששיגר הרה"ג ר' עזריאל אויערבך: "גם אני מצטרף לברכת הגדולים שליט"א, על היוזמה החשובה להחדיר את לימוד ההלכה שהיא דבר ה' לכל שכבות העם, ויתברכו העושים והמעשים לברכת שמיים מעל".
הרה"ג ר' יוסף שלום אלישיב, למשלחת רבני 'שונה הלכות': ודאי שרעיון זה מביא תועלת גדולה מאוד. כל אדם צריך ללמוד הלכה למעשה. לדעת המעשה אשר יעשון, והדרך ילכו בה. גם אם עוסקים בלימוד גמרא אין די בכך. עדיין לא יודעים כיצד לנהוג הלכה למעשה. כאשר עוסקים בלימוד הלכה למעשה, רק אז יודעים במה מחויבים, ורק כך ניתן לקיים את הציווי 'וזכרתם את כל מצוות ה' ועשיתם אותם'. גם לומדי 'דף היומי' ראוי שיוסיפו גם קביעת שיעור בהלכה, יען כי אפשר לקיים שניהם. זהו דבר טוב מאוד - וכל המוסיף על לימוד הגמרא את לימוד ההלכה, מוסיפין לו מן השמיים, להתברך בברכה והצלחה.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (87 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

תהילים הלכה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


תהילים פרק כ’ - תפילה מועילה להינצל מדינים ומצרות (כולל הסברים בווידיאו)

קראו את תהילים פרק כ' - תפילה למי שיש לו אוהב או קרוב שנמצא בצרה מסוימת, אף שהוא רחוק ולא יכול לעזור לו, וכן תפילה וסגולה להינצל מדינים ומצרות. קראו עכשיו ובע"ה תבוא הישועה. כולל 2 סרטונים מהרב זמיר כהן והרב רביד נגר על עוצמת פרק כ' בתהילים

הכומר הפולני חגג בר מצווה בגיל 79 - ושב ליהדות

יעקב וקסלר גדל במשפחה פולנית קתולית כילד נוצרי. בשנות העשרים לחייו גילה כי הוא יהודי והחליט לקשור את גורלו עם מדינת ישראל. בישראל חי יעקב כנוצרי המקיים את מצוות התורה, עד שהחליט לחזור לכור מחצבתו

הרופא הגדול הבטיח שאם תשמעו לעצות אלו – לא תחלו כל חייכם; עקרונות רפואת הרמב"ם

הרמב"ם נחשב לרופא גדול ומוערך בתקופתו, והנחיותיו הבריאותיות תקפות גם לימינו. הוא הצהיר כי מי שינהג על פי הכללים שהציג לא יבוא לידי חולי כל ימיו ו"יזקין הרבה וימות ואינו צריך לרופא ויהיה גופו שלם ועומד על בוריו כל ימיו". עקרונות רפואת הרמב"ם מובאים בקצרה בכתבה שלפניכם

המומחים נאלצים להודות: "הילד הזה יגרום לכם להאמין בגלגול נשמות"

העיתונאי אמנון לוי מביא סיפור מופלא על ילד שנולד במג'דל שמס ושעד גיל שנתיים וחצי לא הוציא מילה מהפה, עד שיום אחד התחיל לדבר אנגלית במבטא בריטי כבד. סיפור מטלטל על ילד שגרם למומחים להאמין בגלגול נשמות ושהשאיר אותם פעורי פה

סגולות נבחרות


סגולה ותפילה לזיווג לגבר מרבי נחמן

תפילה לזיווג לגבר, למציאת בת זוג, מליקוטי תפילות של רבי נחמן מברסלב זיע"א. "ריבונו של עולם, בחסדך יצרת עולמך, ובראת אדם, ועשית לו עזר, וציוויתנו לישא אישה ולהוליד בנים"

סגולה לכל צרה

וְהוּא בָּדוּק וּמְנֻסֶּה, וְסִפּוּרִים רַבִּים יִתְהַלְּכוּן בֵּין הַנּוֹשָׁעִים שֶׁסִּפְּרוּ וְעוֹד יְסַפְּרוּ עַל יְשׁוּעָתָם בְּדֶרֶךְ נֵס וָפֶלֶא בְּקַבָּלַת אֲמִירַת "הַלֵּל הַגָּדוֹל" - נִשְׁמַת כָּל חַי בַּעֲשָׂרָה בְּנֵי אָדָם

סגולה לעין הרע משם רבי יהודאי גאון

ובעוד שהוא מטיף יאמר בְּשֵׁם גַּבְרִיאֵל בְּשֵׁם מִיכָאֵל בְּשֵׁם רְפָאֵל אֲנִי עוֹשֶֹה זֶה. וּכְשֵׁם שֶׁאֵלּוּ הַטִּפּוֹת נֶאֱבָדִים וּמִתְבַּטְּלִים בַּמַּיִם. כַּךְ יִתְבַּטְּלוּ וְיֹאבְדוּ כָּל מַכְאוֹב וְכָל חוֹלִי וְכָל עַיִן הָרָע מפלוני/ת בן/ת פלוני/ת 

סגולה לשלום בית

בעיות בשלום בית? מחפשים פרקי תהילים שיוכלו להועיל? אתם יכולים להפסיק לחפש! לפניכם לתפילה לשלום בית
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |