כח התפילה

עוצמת התפילה בכותל - עובדות שחשוב לדעת

השער שכל תפילות העולם עוברות דרכו: דברים שחשוב לדעת על מעלת וקדושת התפילה בכותל המערבי


03/08/19 | ב' אב התשע"ט

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

ההזדמנות של פעם בשנה לגמול חסד עם נשמת יקיריך: הירשמו עכשיו לתיקון הנפטרים הגדול ביום הילולת האור החיים הקדוש!  לחצו כאן לשליחת שמות >>>

מיליוני מתפללים ומבקרים, פוקדים את הכותל המערבי – שריד בית מקדשנו, מדי שנה. דתיים וחילוניים, נערים זקנים וטף... כולם רוצים לזכות להרגיש את הקדושה המיוחדת ששוררת בחלקת האלוקים, לזכות ולהיכלל בעם הקדוש או אפילו לעמוד מן הצד, ולו רק לזכות לרגעי חסד אחדים של התבוננות, במתנה הייחודית שנתן הקב"ה לנו, בניו. עם ישראל.
אז מהי הייחודיות של תפילה הנישאת דווקא בכותל המערבי? הנה כמה עובדות המצוינות במקורותינו, שאולי לא ידעתם:

1. ה'כלי יקר' בפרשת דברים: "כי המקום ההוא לעולם הוא בהווית קדושתו, שהרי הוא מכוון כנגד בית המקדש שלמעלה. ואם שלמטה חרב, מכל מקום הוא נשמר ומכוון כנגד בית המקדש שלמעלה, השופע על המקום ההוא הקדוש. ולעולם, בכל דור ודור – קדושתו זו לא סרה". 

2. לדברי חז"ל (וכן מצוי בספר 'אבני המקום') – השכינה הקדושה מעולם לא זזה מהכותל המערבי, ולעולם גם לא תזוז משם. 

3. בהקדמה לסידור שלו, השל"ה הקדוש מסביר כי הכותל המערבי הוא שער השמיים, דהיינו השער שעולות בו כל תפילות יהודי העולם, ולא רק אלו של יושבי ירושלים. ואין הכוונה רק לתפילות בדור אחד, כי אם לתפילותיהם של עם ישראל בכל הגלויות שעברו. 

4. בשם ה'אמרי אמת מגור' על האמירה 'אוזניים לכותל' ששגורה בפי רבים - אומרים כי זה נאמר על הכותל המערבי, היות ושם 'אוזנו' יתברך כרויה, והוא שומע ומאזין בכל עת לתפילותיהם של בני ישראל.

5. לפי דיני הקדושה שנצטווינו לנהוג בהם במקום בית המקדש, נאסרה עלינו הכניסה לחלקים שונים בהר הבית – זאת בשל העובדה שכיום אנחנו מוחזקים כטמאי מתים, ולא יכולים להיטהר מן הטומאה הזו, עד לביאת משיח.לכן, כניסה לחלקים המקודשים של הר הבית, כמו אזור המקדש והעזרות למשל – נושאת בחובה איסור כרת, על פי ההלכה היהודית. מכאן שהכותל המערבי של הר הבית, הוא המקום הקרוב ביותר למקום המקדש – שעל הכניסה אליו אין כל ספק, בין הפוסקים.

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא כח התפילה

X
  • © כל הזכויות שמורות